Click to listen highlighted text!

Grodzisko Żmijowiska na wyjeździe w Czechach!

09 sie

XXXI edycja unikatowego wydarzenia TAVENÍ SKLA DŘEVEM, organizowanego przez Muzeum zimních sportů, turistiky a řemesel w Deštné v Orlických horách (Republika Czeska) już za nami! 🙂

Na zaproszenie Bohumira Dragouna, dyrektora Muzeum w Deštném – partnera Muzeum Nadwiślańskiego, z którym współpracujemy już od 10 lat – naszą instytucję reprezentował kustosz Paweł Lis (Oddział Grodzisko Żmijowiska).
Festiwal Szkła, jak potocznie imprezę tą nazywają organizatorzy, to odwołanie do XIX-wiecznej tradycji hutniczej produkcji szkła w Sudetach. Znaczącą rolę odgrywała wówczas huta Karolina wtulona w malowniczą dolinę Orlických hor w Deštném.
W tamtejszym Muzeum wzniesiona została replika pieca szklarskiego opalanego drewnem – unikatu w skali europejskiej – przy którym raz w roku gromadzą się szklarze – po trosze rzemieślnicy, raczej artyści – odtwarzający magiczną wręcz umiejętność ręcznego formowania nie tylko prostych, ale również niezwykle wyszukanych, tradycyjnych forma szklanych naczyń użytkowych i ozdób.
Przez ponad dwa dni podziwiać można kunszt ręcznego formowania masy szklanej, roztopionej w piecu do temperatury ok. 1200 oC, w wyszukane, nieraz skomplikowane, artystyczne formy.
Efekty pracy kilkunastu artystów szklarzy ostatniego dnia można wylicytować na aukcji, z której dochód zasila konto Muzeum w Deštném. W tym roku padł rekord – za jeden ze szklanych pucharów na nóżce w kształcie skrzydlatego smoka wylicytowana została kwota 10 000 czeskich koron, czyli ok. 2 000 zł! 🙂

Jeśli ktoś w pierwszy weekend sierpnia w kolejnych latach będzie spędzał wakacje w okolicach Kotliny Kłodzkiej warto odwiedzić w pierwszy weekend sierpnia Deštné v Orlických horách i podziwiać kunszt czeskich „sklaři” 😊.

Poniżej fotorelacja! 🙂

 

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Click to listen highlighted text!