Click to listen highlighted text!

Grodzisko Żmijowiska – nowy nabytek.

toporek rogowy
13 gru

Grodzisko Żmijowiska – nowy nabytek.

Z satysfakcją informujemy, że po żmudnej i długotrwałej konserwacji powrócił do naszego Muzeum, a konkretnie do oddziału Grodzisko Żmijowiska, niezwykle ciekaw zabytek archeologiczny. Jest to toporek rogowy, znaleziony przez P. Adama Stępnia we wrześniu 2020 roku na wiślanej łasze w miejscowości Drachalica, gmina Stężyca. Został on przekazany decyzją Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków do zbiorów Muzeum Nadwiślańskiego w marcu 2021 i natychmiast przekazany został do konserwacji w warszawskiej pracowni Władysława Wekera. Konserwacja zabytków wykonanych z surowca organicznego, przebywających w środowisku wodnym, wymaga szybkich, ale też długotrwałych działań. Oczyszczanie, odwadnianie w alkoholu oraz stabilizacja zabytku w roztworze winacetu zajęło blisko 5 miesięcy, ale tego wymagała troska o to cenne znalezisko.

Toporek ma wymiary: długość 19,1 cm, wysokość 5,2 cm, szerokość 3,8 cm, średnica otworu 2,2 cm. Ekspertyza surowcowa przeprowadzona przez dr hab. Joannę Piątkowską-Małecką z Uniwersytetu Warszawskiego wykazała, że narzędzie wykonane zostało z fragmentu pnia głównego poroża jelenia szlachetnego (Cervus elaphus L., 1758).

Tego typu zabytki na ziemiach polskich występują dość powszechnie w szeroko pojętej epoce kamienia. Gdyby nasz toporek – jak sugerował jego znalazca – wykonany był z fragmentu poroża renifera można by wiązać go w mezolitem – środkową epoką kamienia, jednak jednoznaczne wyniki ekspertyzy surowcowej nakazały przeanalizowanie również inwentarzy zabytków kultur neolitu – młodszej epoki kamienia. Właśnie wśród nich, a konkretnie w inwentarzach zabytków rogowych kultury pucharów lejkowatych odnajdujemy najwięcej analogii do toporka z Drachalic. Tak więc dla naszych terenów możemy go datować na okres od 3.700 do 2.900 l. p.n.e. Co ciekawe, z tą samą kulturą wiązane jest znalezisko nieco odmiennego w typie toporka rogowego, którego dokonano także na brzegu Wisły w Kazimierzu Dolnym w lipcu 1969 roku. Tym samym zbiory archeologiczne Muzeum Nadwiślańskiego wzbogaciły się o bardzo interesujący eksponat.

Fot. A. Stępień, M. Kacprzak

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Click to listen highlighted text!