Zamek w Janowcu oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym realizuje projekt „Historia Polski pisana sztuką krajobrazu” dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra” Edycja 2024
Zadanie stanowi innowacyjną inicjatywę artystyczno-edukacyjną, której celem jest opowiedzenie historii poprzez landart.
Landart jest obszarem sztuki wykorzystującym materiały z bezpośredniego otoczenia naturalnego. Głównym budulcem dzieł jest kamień, drewno, piasek, ziemia. Artyści swoją sztuką ingerują w pejzaż, przekształcają go, nadają nową formę, wykorzystują procesy zachodzące w przyrodzie.
Celem projektu jest edukacja historyczna oraz inspiracja do refleksji nad dziedzictwem kulturowym naszego kraju.
W ramach zadania przewidziano cykl działań edukacyjnych tj. lekcje muzealne dla młodzieży, podczas których młodzież zapoznała się z historią i architekturą zamkową połączone z warsztatami tworzenia makiet landart.
Najciekawsze z prac zostały wybrane i zrealizowane jako unikalne instalacje artystyczne w otoczeniu Zamku w Janowcu. Instalacje te wizualnie opowiadają o ważnych wydarzeniach z historii Polski, łącząc elementy sztuki i natury w jedną, spójną narrację.
Praca, przed którą się znajdujesz, przedstawia: Rzeźbę „Habitat”
To wyjątkowa praca symboliczna, która łączy w sobie motywy drzewa jako symbolu życia z odniesieniami do drzewa genealogicznego, uwieczniając w ten sposób rody janowieckie.
Instalacja, która powstała na podstawie makiety wykonanej przez młodzież z Zespołu Szkół w Janowcu stanowi nie tylko dzieło sztuki, ale jest także przestrzenią do refleksji nad wspólnotą, tożsamością i przynależnością do miejsca.
Rzeźba służy jako symboliczne upamiętnienie przeszłych pokoleń, jednocześnie inspirując do dialogu o teraźniejszości i przyszłości biorąc pod uwagę również kwestie zmian następujących w przyrodzie.
Instalacja wykonana jest z naturalnych materiałów, nadając nowe życie przewróconemu przez wiatr drzewu, sprzyjając nie tylko integracji społecznej, ale także odpowiadając na potrzeby otoczenia. Znajdujące się w rzeźbie nisze stanowić będą schronienie dla okolicznych ptaków oraz niewielkich zwierząt.
Autorami projektu są: uczniowie Zespołu Szkół w Janowcu
Prace prowadzone były pod okiem: Łukasza Trusewicza
Łukasz Trusewicz – artysta, którego działalność skupia się na tworzeniu rzeźb społecznych i naturalnych odpowiadających na potrzeby lokalnej społeczności. Jego projekty często inicjują zmiany społeczne, wspierają budowanie wspólnoty i tożsamości miejsca, a także sprzyjają integracji.
Rzeźby społeczne, które tworzy, podkreślają unikalność lokalizacji i służą jako punkt wyjścia do dialogu o ważnych sprawach społeczności. Od 2020 roku, w reakcji na pandemię i kryzys klimatyczny, łączy społeczną i ekologiczną funkcję swojej pracy, tworząc rzeźby-habitaty dla zwierząt i kolektory na plastik, używając wyłącznie naturalnych materiałów jak drewno, glina, czy recyklingowane metale.
Jest inicjatorem kulturalno-społecznych projektów, w ramach działań Fundacji Otwarta Strefa Kultury. Współtworzył Inkubator Kultury Pireus, był pomysłodawcą Galerii Raczej i Perfexu w Poznaniu – przestrzeni dedykowanych sztuce performance i projektom performatywnym. Prowadzi Warsztat Rzeźby w Drewnie, w ramach którego działają dwie pracownie: w Warszawie oraz w Poznaniu.