Click to listen highlighted text!

„Powstanie Styczniowe w Kazimierzu Dolnym” - zapraszamy do udziału w wydarzeniu

17 sty

Wraz z Stowarzyszeniem Anthill zapraszamy do udziału w wydarzeniu „Powstanie Styczniowe w Kazimierzu Dolnym”.

▪ Będzie to upamiętnienie działań́ powstańczych w rejonie Kazimierza Dolnego – oddziału Leona Frankowskiego i całego garnizonu pod dowództwem Antoniego Zdanowicza.

👉 W ramach wydarzeń przygotowaliśmy na wzgórzu za kościołem Farnym całosezonową wystawę poświęconą wydarzeniom stycznia 1863 roku.

Uroczyste otwarcie wystawy | 📅 22 stycznia 2023 roku

⏰ 10:30 – Msza Święta w. Parafii św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła w Kazimierzu Dolnym, którą uświetni koncert organowy.

Po Mszy | Na wzgórzu za kościołem Farnym – zostanie otwarta wystawa, a uczestnicy będą mogli wysłuchać prelekcji tematycznej oraz otrzymają katalogi wystawowe.

ℹ Ślady Powstania Styczniowego widoczne są do dziś. Kultywowanie najdłuższego zrywu niepodległościowego, szczególnie w okrągłą – 160. rocznicę, jest wyrazem naszej pamięci i czci dla tych, którzy gotowi byli oddać swoje życie i młodość za niepodległą Polskę. Nie inaczej było w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. To właśnie w kazimierskich wąwozach przebywali powstańcy pod dowództwem Leona Frankowskiego, który zwerbował młodych Polaków – studentów świeżo zorganizowanego w Puławach Instytutu Politechnicznego.

 

💭 „…Chcemy, żeby te wydarzenia historyczne trafiały do jak największej grupy odbiorców, dlatego zrealizowaliśmy całoroczną wystawę tematyczną, która będzie prezentowana na wzgórzu cmentarnym między Zamkiem a kościołem farnym w Kazimierzu Dolnym. Przygotowaliśmy również katalogi z wystawy, dzięki którym każdy zainteresowany będzie mógł zabrać kawałek historii do domu. Dla najmłodszych przygotowaliśmy komiksy, które przedstawiają wydarzenia z Powstania w sposób przystępny i łatwy do zapamiętania…” – mówi Bartosz Niewiadomski ze Stowarzyszenia Anthill.

________________________________________________________
Organizator: Anthill
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Niepodległa
Partnerzy: Parafia Św. Jana Chrzciciela i Św. Bartłomieja Apostoła w Kazimierzu Dolnym, Archidiecezja Lubelska, Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki, @TODK Kazimierska Fara, Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, Kazimierskie Stowarzyszenie Dobroczynne pw. Św.Anny
Patronat medialny: TVP 3 Lublin, Kurier Lubelski, Gość Niedzielny Lubelski, Niedziela Lubelska, RADIO PLUS

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”

 

 

 

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Click to listen highlighted text!