PROJEKT „OKRUCHY WSPOMNIEŃ. OKUPACJA NA PUŁAWSKIM POWIŚLU W OKRESIE II WOJNY ŚWIATOWEJ”
W roku bieżącym przypada 80. rocznica Akcji „Reinhardt” – mordu polskich Żydów oraz „Krwawej Środy” – dnia terroru na ludności narodowości polskiej mającego miejsce w Kazimierzu Dolnym, Puławach i okolicznych miejscowościach. Wyniszczenie narodu żydowskiego osiągnęło swoje apogeum w 1942 r., kiedy to zlikwidowano getta na Lubelszczyźnie, a Żydów wywieziono do komór gazowych w obozach zagłady. 18 listopada 1942 roku niemieccy żandarmii przeprowadzili akcje odwetowe w Kazimierzu Dolnym, Bochotnicy, Parchatce, Rzeczycy, Rogowie, Puławach, Włostowicach, Pożogu, Jeziorszczyźnie. Rozstrzelano wówczas kilkadziesiąt osób, ponad dwieście aresztowano i wywieziono do więzienia na Zamku w Lublinie, a stamtąd do obozów koncentracyjnych KL Lublin i KL Auschwitz. Cztery dni później 22 listopada hitlerowcy dokonali jednej z największych zbrodni na Powiślu – pacyfikacji Kolonii Zbędowice. Zginęło wówczas 88 osób, z których jedną trzecią stanowiły dzieci.
W nawiązaniu do tragicznych wydarzeń z okresu wojny Dział Historii i Kultury Regionu Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym przygotował cykl działań i wydarzeń historyczno-kulturalnych:
Konferencja „Okruchy wspomnień. Okupacja na Puławskim Powiślu w czasie II wojny światowej” z udziałem osób zaangażowanych w zachowanie pamięci o ofiarach i wydarzeniach II wojny światowej, historyków, społeczników i muzealników. Na konferencję zapraszamy w niedzielę 25 września 2022 r. do siedziby Kazimierskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego p.w. św. Anny w Kazimierzu Dolnym, ul. Nadrzeczna 7. Początek o godz. 14.00.
Wystawa plenerowa „Kazimierz Dolny i Puławskie Powiśle. Znane i nieznane karty historii czasu II wojny światowej”. Ustawiona na skwerku pomiędzy ul. Nadwiślańską i ul. Podzamcze w Kazimierzu Dolnym. Na wystawie wykorzystano m.in. dawne fotografie Kazimierza Dolnego i jego mieszkańców, partyzantów i mieszkańców Kolonii Zbędowice. Fotografie pochodzą ze zbiorów Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, Muzeum Wsi Kieleckiej, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi oraz ze zbiorów prywatnych.
Wystawa czasowa „Okruchy wspomnień. Okupacja na Puławskim Powiślu w okresie II wojny światowej”. Wystawa czynna będzie od 22 października. Na wystawie znajdą się prace artystów współczesnych ze zbiorów Państwowego Muzeum na Majdanku oraz eksponaty i fotografie ze zbiorów Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Muzeum Zamojskiego w Zamościu i kolekcji prywatnych.
Nauczycieli zapraszamy na bezpłatny wyjazd szkoleniowy w dniu 5 listopada 2022 r. do Państwowego Muzeum na Majdanku na seminarium edukacyjne. Liczba miejsc ograniczona. Rezerwacji można dokonywać mailowo na adres: biblioteka@mnkd.pl , kasadh@mnkd.pl lub telefonicznie pod numerem telefonu: 81 881 00 50, 570 132 483.
Wystawa czasowa czynna będzie od czwartku do poniedziałku w godz. 9.00 – 16.00.
Zapraszamy na oprowadzania kuratorskie w dniach: 29 października, 7, 18 i 26 listopada o godz. 13.30. Zapraszamy także grupy do zgłaszania się na lekcje muzealne.
Dział Historii i Kultury Regionu
ul. Podzamcze 20
24-120 Kazimierz Dolny
tel. 81 881 00 50, 570 132 483
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”