PROJEKT „OKRUCHY WSPOMNIEŃ. OKUPACJA NA PUŁAWSKIM POWIŚLU W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ”

 • Home
 • Aktualności _news
 • PROJEKT „OKRUCHY WSPOMNIEŃ. OKUPACJA NA PUŁAWSKIM POWIŚLU W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ”
22 wrz

PROJEKT „OKRUCHY WSPOMNIEŃ. OKUPACJA NA PUŁAWSKIM POWIŚLU W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ”

W roku bieżącym przypada 80. rocznica Akcji „Reinhardt” – mordu polskich Żydów oraz „Krwawej Środy” – dnia terroru na ludności narodowości polskiej mającego miejsce w Kazimierzu Dolnym, Puławach i okolicznych miejscowościach. Wyniszczenie narodu żydowskiego osiągnęło swoje apogeum w 1942 r., kiedy to zlikwidowano getta na Lubelszczyźnie, a Żydów wywieziono do komór gazowych w obozach zagłady. 18 listopada 1942 roku niemieccy żandarmii przeprowadzili akcje odwetowe w Kazimierzu Dolnym, Bochotnicy, Parchatce, Rzeczycy, Rogowie, Puławach, Włostowicach, Pożogu, Jeziorszczyźnie. Rozstrzelano wówczas kilkadziesiąt osób, ponad dwieście aresztowano i wywieziono do więzienia na Zamku w Lublinie, a stamtąd do obozów koncentracyjnych KL Lublin i KL Auschwitz. Cztery dni później 22 listopada hitlerowcy dokonali jednej z największych zbrodni na Powiślu – pacyfikacji Kolonii Zbędowice. Zginęło wówczas 88 osób, z których jedną trzecią stanowiły dzieci.

W nawiązaniu do tragicznych wydarzeń z okresu wojny Dział Historii i Kultury Regionu Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym przygotował cykl działań i wydarzeń historyczno-kulturalnych:

 • Konferencja „Okruchy wspomnień. Okupacja na Puławskim Powiślu w czasie II wojny światowej” z udziałem osób zaangażowanych w zachowanie pamięci o ofiarach i wydarzeniach II wojny światowej, historyków, społeczników i muzealników. Na konferencję zapraszamy w niedzielę 25 września 2022 r. do siedziby Kazimierskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego p.w. św. Anny w Kazimierzu Dolnym, ul. Nadrzeczna 7. Początek o godz. 14.00.

 • Wystawa plenerowa „Kazimierz Dolny i Puławskie Powiśle. Znane i nieznane karty historii czasu II wojny światowej”. Ustawiona na skwerku pomiędzy ul. Nadwiślańską i ul. Podzamcze w Kazimierzu Dolnym. Na wystawie wykorzystano m.in. dawne fotografie Kazimierza Dolnego i jego mieszkańców, partyzantów i mieszkańców Kolonii Zbędowice. Fotografie pochodzą ze zbiorów Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, Muzeum Wsi Kieleckiej, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi oraz ze zbiorów prywatnych.

 • Wystawa czasowa „Okruchy wspomnień. Okupacja na Puławskim Powiślu w czasie II wojny światowej”. Wystawa czynna będzie od 15 października. Na wystawie znajdą się prace artystów współczesnych ze zbiorów Państwowego Muzeum na Majdanku oraz eksponaty i fotografie ze zbiorów Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Muzeum Zamojskiego w Zamościu i kolekcji prywatnych.

 • Nauczycieli zapraszamy na bezpłatny wyjazd szkoleniowy w dniu 5 listopada 2022 r. do Państwowego Muzeum na Majdanku na seminarium edukacyjne. Liczba miejsc ograniczona. Rezerwacji można dokonywać mailowo na adres: biblioteka@mnkd.pl , kasadh@mnkd.pl lub telefonicznie pod numerem telefonu: 81 881 00 50, 570 132 483.

Wystawa czasowa czynna będzie od czwartku do poniedziałku w godz. 9.00 – 16.00.

Zapraszamy na oprowadzania kuratorskie w dniach: 20, 29 października, 7, 18 i 26 listopada o godz. 13.30. Zapraszamy także grupy do zgłaszania się na lekcje muzealne.

Dział Historii i Kultury Regionu

ul. Podzamcze 20

24-120 Kazimierz Dolny

tel. 81 881 00 50, 570 132 483

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

 • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
 • tel. 81 881 02 88
 • sekretariat@mnkd.pl
 • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content