Spotkania z Archeologią 2021 – po fakcie...

07 cze
Spotkania z Archeologią 2021 – po fakcie…

 
     W pierwszy weekend czerwca czyli w dniach 4 – 6 czerwca 2021 odbyła się kolejna edycja wydarzenia, którym od lat inaugurujemy sezon muzealny w Grodzisku Żmijowiska. Tegoroczne Spotkania poświęciliśmy tematyce, która nie leży w głównym nurcie archeologicznych badań, czyli kulturze duchowej dawnych Słowian. Decyzja ta nie była przypadkowa, bo w ostatnich miesiącach nasz archeologiczny skansen dzięki współpracy z lubelskim stowarzyszeniem Krucze Gniazdo wzbogacił się o nowy element tzw. trzebiszcze czyli zainscenizowane miejsce obrzędów i składania ofiar przez dawnych Słowian, które będziemy starali się wykorzystywać w naszej muzealnej edukacji.
     Przez trzy dni trwania wydarzenia nasi goście mogli zwiedzać Grodzisko Żmijowiska w towarzystwie pracowników Muzeum i wysłuchać prelekcji poświęconych wiodącej tematyce Spotkań:

  • Strawa, pir – stypa, uczta. Ślady wierzeń i obrzędowości w słowiańskiej kulturze kulinarnejPaweł Lis (Muzeum Nadwiślańskie)
  • Słowiański panteon, panteony, czy bogowie lokalni?Tomasz Rogaliński (Świętokrzyskie Stowarzyszenie Gontyna)
  • Słowiańscy bogowie i demony wczoraj i dziś – ścieżki poznaniaFranciszek Piątkowski (Lubelskie Stowarzyszenie Krucze Gniazdo).

A tak tegoroczne Spotkania z archeologią uwiecznione zostały obiektywem Jakuba Stępnika. Autorowi zdjęć dziękujemy za ich udostępnienie i zgodę na publikację.

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content