Click to listen highlighted text!

Spotkanie z prof. Moniką Adamczyk-Garbowską w ramach Salonu Literackiego w Domu Kuncewiczów | 14 kwietnia 2024 r., godz. 14:00

  • Home
  • Aktualności _news
  • Spotkanie z prof. Moniką Adamczyk-Garbowską w ramach Salonu Literackiego w Domu Kuncewiczów | 14 kwietnia 2024 r., godz. 14:00
11 kwi

W najbliższą niedzielę zapraszamy do Domu Kuncewiczów na spotkanie z prof. Moniką Adamczyk-Garbowską , która będzie bohaterką kwietniowego Salonu Literackiego Ewy Hadrian.

🗓️ 14 kwietnia 2024 r. (niedziela)
⏰ godz. 14:00
📍 Dom Kuncewiczów – ul. Małachowskiego 19, Kazimierz Dolny

🖋️📜 Pretekstem do spotkania będzie najnowsze wydanie „Sztukmistrza z Lublina” Izzaka Baszewisa Singera w pierwszym bezpośrednim przekładzie z języka jidysz na polski.

📚 Książka powstała dzięki współpracy Lokalnej Organizacji Turystycznej Metropolia Lublin z Ośrodkiem „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie i wsparciu Województwa Lubelskiego.

📖 „Sztukmistrz z Lublina” to jedna z najsłynniejszych powieści Singera. Jej akcja toczy się na tle Lublina, Warszawy i Piask pod koniec XIX wieku. Opowiada o losach Jaszy Mazura, Żyda z ortodoksyjnej rodziny, który postanawia odstąpić od żydowskiej tradycji i religii, marząc o zawojowaniu świata. Dzieło doczekało się tłumaczeń na kilkadziesiąt języków. Dzięki temu główny bohater powieści stał się najsłynniejszym lublinianinem na świecie. We wcześniejszych wydaniach tekst powieści tłumaczony był z języka angielskiego – na polski.

ℹ️ Nowego, bezpośredniego przekładu z jidisz dokonała prof. Monika Adamczyk-Garbowska, tłumaczka literatury i znawczyni twórczości Isaaca Bashevisa Singera. Jako tekst wyjściowy posłużył „Der kuncnmacher fur Lublin” wydany w Tel Awiwie w 1971 r. Bezpośrednie tłumaczenie z języka jidysz na polski pozwoliło na odzyskanie mnóstwa szczegółów topograficznych, a także elementów kulturowych i językowych. W efekcie nowe wydanie jest ciekawsze i bardziej zrozumiałe dla polskiego czytelnika.

Warto zaznaczyć, że prof. Monika Adamczyk Garbowską jest autorką antologii „Kazimierz vel Kuzmir. Miasteczko różnych snów”, która jest kanoniczną lekturą wszystkich poszukujących literackich kontekstów, związanych z Kazimierzem. O tej antologii także porozmawiamy podczas najbliższego Salonu Literackiego.

 

xr:d:DAGAmopB6jk:102,j:1462968608870431916,t:24041210

 

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Click to listen highlighted text!