Click to listen highlighted text!

Świętowanie Jarych Godów: tradycje wiosennej uroczystości słowiańskich przodków

28 mar
Lada dzień będziemy świętować Wielkanoc. Mamy zatem kolejną okazję, aby przybliżyć Wam zwyczaje naszych słowiańskich przodków.
Rok temu pisaliśmy o pochodzeniu pisanek. Dzisiaj opowiemy o słowiańskim święcie związanym z nadejściem wiosny – Jarych Godach.
 
Wyobraźmy sobie teraz, że mieszkamy w drewnianej półziemiance, z dachem pokrytym strzechą. Na zewnątrz panują srogie mrozy, przez kilka miesięcy pada śnieg, dzień trwa raptem osiem godzin, a w jednej izbie przebywa nie tylko kilka osób ale i osiem kur i jedna koza. Ciepło i światło daje nam palenisko znajdujące się w rogu chaty. Większość naszego jedzenia stanowią zapasy zgromadzone przed zimą, które nieuchronnie się kurczą. Z pewnością wszyscy, w takiej sytuacji, nie mogą się doczekać pierwszych dni wiosny, kiedy dzień zaczyna być coraz dłuższy, a przyroda powraca do życia!
Nie dziwi zatem fakt, że ponad tysiąc lat temu Słowianie hucznie świętowali nadejścia tej pory roku.
A jak to robili?
Co z tego świętowania zapisało się w naszych tradycjach?
 

Wiosenne porządki i kukły Marzanny – śladami pogańskich zwyczajów

Żartobliwie można powiedzieć, że to naszym pogańskim przodkom zawdzięczamy tzw. wiosenne porządki. Po długiej zimie, spędzonej w jednej izbie w towarzystwie zwierząt hodowlanych, oczywistym była potrzeba dokładnego wysprzątania domostwa. Następnie taką chatę okadzano ziołami, co służyło zarówno celom higienicznym, jak i tym mistycznym. Nie zapominajmy, że to właśnie bogom poświęcano wiele aspektów życia codziennego. Jare Święto kojarzone jest z dwoma bóstwami: Marzanną – utożsamianą z zimą i Jarowitem – związanym z wiosną. Trzeba było pożegnać jedno, aby przywitać drugie. Stąd wziął się zwyczaj „uśmiercania” kukły, która miała symbolizować właśnie Marzannę, poprzez utopienie bądź spalenie. O zwyczaju tym pisał już Jan Długosz: „tradycja tego staroświeckiego zwyczaju aż dotąd u Polaków nie zaginęła”. Dziś moglibyśmy mu powiedzieć, że niespełna 600 lat później, dalej jest żywa.😉
 
 
 
 

Śmigus Dyngus i gałęzie miłości, czyli romantyczne tradycje Jarych Godów

 

W czasach, gdy próżno było szukać prywatności, młodzież mająca się ku sobie, wykorzystywała okres świętowania, aby poczynić pierwsze zaloty. W Jare Gody powstała tradycja, która również przetrwała do dnia dzisiejszego, polewanie wodą swojej wybranki, czyli Śmigus Dyngus. Drugi człon tej nazwy odnosił się jednak do innej tradycji. Młodzi mężczyźni wyrażali swoje zainteresowania płcią przeciwną poprzez smaganie swojej sympatii gałęziami np. brzozy. Dziewczyny nie były dłużne i również uderzały swoich wybranków, najczęściej gałęziami dębu.
 

Symbolika pisanki: tradycja, życie i wróżby wielkanocne

Jednym z oczywistych symboli współczesnych świąt Wielkanocnych są pisanki. Jest to kolejna tradycja, na tyle silna, że na
dano jej nowe znaczenie i wcielono do obrzędowości chrześcijańskiej. Dawniej jajko, jako symbol życia, było otaczane czcią. Nie dziwi więc fakt, że szczególnego znaczenia nadawano mu w pierwszych dniach wiosny, kiedy przyroda zaczynała nowe życie. Wtedy też zdobiono je oraz wytwarzano ich trwalsze formy np. z gliny. Miało to zapewnić powodzenie na cały rok. Pomyślną wróżbą miały zagwarantować również tzw. wiechy robione ze świeżych gałęzi, które związywano w kępki i wieszano na dachach.
 
 

Uczta, ogniska i śpiewy: tradycje wiosennego świętowania Jarych Godów

 

Jak w trakcie zimowych Szczodrych Godów, tak i podczas wiosennego świętowania istotnym elementem była uczta. Według znawców słowiańskiej kuchni – Hanny i Pawła Lisa – podczas takiej uczty Słowianie mogli spożywać przede wszystkim jajka oraz sery. Z pewnością istotną rolę odgrywało pieczywo obrzędowe. Jeżeli chodzi o mięso, to możemy założyć, że na początku wiosny spożywano większą ilość ryb, może trochę dziczyzny. Co do napojów, to w tym czasie, istotną rolę odgrywała oskoła, czyli sok z brzozybomba witaminowa, tak niezbędna po długiej zimie. W czasie Jarych Godów znamienną rolę odgrywały również ogniska, rozpalane w celach rytualnych, mające pomóc wiośnie na dobre zadomowić się na świecie. Jare Gody były czasem weselenia się, a najlepszą formą jego wyrazu były śpiewy i tańce, które towarzyszyły całej świątecznej otoczce.
 
Jak widać kilka tradycji w mniej lub bardziej zbliżonej formie towarzyszy nam do dnia dzisiejszego 😊.
W galerii przedstawiamy efekty sesji zdjęciowej wykonanej na Grodzisku Żmijowiska. Tematem oczywiście są Jare Gody.
Na koniec życzymy wszystkim radości w nadchodzących dniach! 🌷🐣🌷 

Autor: Milenia Jóźwik 

 
 
 
 

 

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Click to listen highlighted text!