Click to listen highlighted text!

Warsztaty i lekcje muzealne Działu Historii i Kultury Regionu

22 lut

Warsztaty i lekcje muzealne Działu Historii i Kultury Regionu

 

Tajemnice starych domów czyli nieznana historia Kazimierza nad Wisłą

Dawno temu w Kazimierzu przy końcu ulicy Krakowskiej zamieszkał architekt, który projektował
i budował sielskie, urokliwe domy wpisane w pejzaż miejsca. W Kazimierzu takich wyjątkowych architektonicznie domów było mnóstwo, niektóre z nich na zawsze zniknęły z mapy Kazimierza. Na warsztatach uczestnicy poznają wygląd i historię starych domów w Kazimierzu i ich mieszkańców i na ich wzór zrealizują własny obrazek tajemniczego baśniowego budynku. Prace wykonywane będą metodą fototransferu na plastrze drewna.

Czas trwania warsztatów: 90 minut

Koszt: 170 zł

Czas trwania lekcji muzealnej: 45 minut

Koszt: 100 zł

Ilość uczestników: do 25 osób

 

Statki rzeczne w miasteczku nad Wisłą

Rola Kazimierza w spławie wiślanym zwiększyła się znacznie w 2. poł. XVI w. Spławiano wówczas zboże, potaż, saletrę, wosk, wapno, drzewo, skóry, tkaniny, ryby, owoce i wino. Rozwój szkutnictwa w Kazimierzu wiązał się z rozwojem handlu spławnego, o którego randze świadczyły liczne spichlerze na wiślanym nabrzeżu. Na warsztatach uczestnicy dowiedzą się kim był szkutnik, co to jest szkutnictwo, jakie łodzie pływały po rzece Wiśle, czym handlowali kazimierzanie i dlaczego teraz nie popłyniemy do Gdańska ?

W części warsztatowej uczestnicy stworzą z gliny łodzie na wzór tzw. pychówek, niegdyś pływających po rzece Wiśle. Uczestnicy po zajęciach wypełnią kartę pracy.

Czas trwania warsztatów: 90 minut

Koszt: 170 zł

Czas trwania lekcji muzealnej: 45 minut

Koszt: 100 zł

Ilość uczestników: do 25 osób

 

Dawno temu w Kazimierzu – kazimierskie legendy znane i nieznane

Czy wiecie skąd wziął się zły duch na zamku w Bochotnicy ? Co to jest „głodowa wieża”
i w którym spichlerzu jest pełno duchów ? Jeśli nie, to zapraszamy was na warsztaty o legendach Kazimierza i regionu. Opowiemy o słynnej legendzie o kazimierskim kogucie i o legendzie chasydzkiej. W części warsztatowej uczestnicy odwołają się do legendy, która najbardziej zapadła im w pamięci i wykonają do niej ilustrację techniką linorytu.

Czas trwania warsztatów: 90 min

Koszt: 170 zł

Czas trwania lekcji muzealnej: 45 minut

Koszt: 100 zł

Ilość uczestników: do 25 osób

 

Co we dworze piszczy czyli historia Dworu z Gościeradowa

Zajęcia poświęcone historii drewnianego Dworu z Gościeradowa, który przeniesiono z oddalonego o ponad 60 kilometrów Gościeradowa, aby mógł się stać cennym zabytkiem w malowniczym miasteczku nad Wisłą. Uczestnicy na podstawie Dworu z Gościeradowa poznają historię regionalnego budownictwa drewnianego kształtującego krajobraz Kazimierza nad Wisłą. W części warsztatowej uczestnicy wypalą na drewnie przy użyciu pirografów front Dworu z Gościeradowa lub motyw innego kazimierskiego zabytku.

Czas trwania warsztatów: 90 minut

Koszt: 170 zł

Czas trwania lekcji muzealnej: 45 minut

Koszt: 100 zł

Ilość uczestników: do 25 osób

 

INFORMACJE:

· Zajęcia można zarezerwować telefonicznie pod numerem telefonu: 81 881 00 50 lub pocztą elektroniczną e-mail: edukacja@mnkd.pl. Osoby zamawiające proszone są o podanie tematu zajęć, liczebności grupy, proponowanego terminu, telefonu kontaktowego, a także nazwiska osoby zamawiającej.

· Zgłoszenie uczestnictwa najpóźniej 7 dni przed terminem zajęć.

· Zajęcia przeznaczone są dla wszystkich grup wiekowych (dzieci, młodzież, dorośli). Przekazywane treści dostosowywane są przez prowadzących do konkretnej grupy odbiorców.

· Istnieje możliwość przeprowadzenia zajęć dla osób z niepełnosprawnościami.

· Zajęcia dostosowane są do obowiązujących podstaw programowych z zakresu historii i zajęć plastycznych szkoły podstawowej i średniej.

· Zajęcia warsztatowe trwają 1,5h. Istnieje możliwość zrezygnowania z części warsztatowej i skorzystania jedynie z lekcji muzealnej na wybrany temat. Czas trwania lekcji muzealnej to 45 minut.

· Cena: warsztaty 170 zł, lekcja muzealna 60 zł. Cena podana za grupę. Grupa nie może być większa niż 25 osób.

· Wszystkie lekcje muzealne i warsztaty prowadzimy w sali edukacyjnej naszego działu (ul. Podzamcze 20, Kazimierz Dolny). Istnieje również możliwość przeprowadzenia zajęć w Państwa placówce. Chętnie odwiedzamy szkoły, ośrodki wychowawcze i inne miejsca. Wiąże się to ze zwiększeniem opłaty o koszty dojazdu naszych pracowników.

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Click to listen highlighted text!