Click to listen highlighted text!

Wernisaż wystawy 𝐌𝐢𝐞𝐜𝐳𝐲𝐬ł𝐚𝐰 𝐖𝐞𝐥𝐭𝐞𝐫. 𝐖 𝐩𝐨𝐠𝐨𝐧𝐢 𝐳𝐚 𝐩𝐢ę𝐤𝐧𝐞𝐦. 𝐑𝐳𝐞ź𝐛𝐚 za nami! | fotorelacja

  • Home
  • Aktualności _news
  • Wernisaż wystawy 𝐌𝐢𝐞𝐜𝐳𝐲𝐬ł𝐚𝐰 𝐖𝐞𝐥𝐭𝐞𝐫. 𝐖 𝐩𝐨𝐠𝐨𝐧𝐢 𝐳𝐚 𝐩𝐢ę𝐤𝐧𝐞𝐦. 𝐑𝐳𝐞ź𝐛𝐚 za nami! | fotorelacja
27 sty

Wernisaż wystawy 𝐌𝐢𝐞𝐜𝐳𝐲𝐬ł𝐚𝐰 𝐖𝐞𝐥𝐭𝐞𝐫. 𝐖 𝐩𝐨𝐠𝐨𝐧𝐢 𝐳𝐚 𝐩𝐢ę𝐤𝐧𝐞𝐦. 𝐑𝐳𝐞ź𝐛𝐚 za nami!

Serdecznie dziękujemy Państwu za tak liczne przybycie 🙌.
Niewątpliwie było to wyjątkowe wydarzenie.

Wystawa prezentuje ponad czterdzieści prac artysty.
Serdecznie zapraszamy codziennie!
od 9:00 do 16:00
📍 Muzeum Sztuki Złotniczej,
ul. Rynek 19, Kazimierz Dolny
🔔 Wystawa będzie dostępna do lipca 2024 r.

Mieczysław Welter – wybitny polski rzeźbiarz – urodził się w Śremie w 1928 roku. Średnią szkołę plastyczną ukończył w Poznaniu, gdzie studiował również w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych na Wydziale Rzeźby. Dalsze studia i dyplom uzyskał na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1956 roku brał udział w wystawach ogólnopolskich oraz poza granicami kraju. Odbył liczne staże oraz podróże artystyczne po Europie, był także w Meksyku, Korei, Mongolii oraz w Chinach. Od 1960 roku organizował wystawy indywidualne: w Warszawie (Zachęta), Szczecinie, Wrocławiu, Sopocie, Krakowie, Lublinie, Opolu, Poznaniu, Gdańsku, Moskwie i Tbilisi.

W ciągu ostatniej dekady o dorobek artysty ponownie zaczęły upominać się muzea. Wystawa „Mieczysław Welter. Rzeźba” składać się będzie z ponad czterdziestu prac portretowych wykonanych w brązie i terrakocie, kameralnych figur oraz projektów pomników. Na ekspozycji znajdą się portrety znanych postaci z kręgu filmu, literatury oraz sztuk pięknych, m.in. Jerzego Waldorffa, Jana Papugi, Zdzisława Mrożewskiego, Ireny Molin Sowy, Karola Tchorka, którzy pozowali artyście w wielu sesjach.

Popiersia i głowy przyciągają perfekcją w sposobie oddania charakteru i podobieństwa przedstawionej osoby, uzewnętrzniają stosunek artysty do modela, są portretami psychologicznymi. Bogata faktura i ciepło terrakoty, ulubionego przez Mieczysława Weltera materiału, jej niuanse i temperatura tworzą wrażenie substytutu ludzkiego ciała. Jej użycie wiąże się też ze świadomym nawiązaniem do tradycji kultury śródziemnomorskiej. Artysta czerpie z kultury antyku wybierając brąz patynowany i delikatną terrakotę, która potrafi przetrwać parę tysięcy lat. Monumentalne pomniki Weltera podziwiać można w wielu miejscach historycznych w Polsce i za granicą – pomnik Mikołaja Kopernika we Fromborku i Meksyku, Jana Kochanowskiego w Muzeum w Czarnolesie, Zygmunta Krasińskiego w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Pomnik Holokaustu w Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze, w Policach, Pomnik Jerzego Szajnowicza w Salonikach, Fryderyka Chopina w Palma de Mallorca. W licznych pracach artysty ogromna pracowitość spotkała się z talentem. W dobie przytłaczającej świat brzydoty, związanej z masową produkcją, pośpiechem oraz bylejakością materiałów, wystawa wprowadza widza w inny wymiar, zaskakując bijącą z niej kulturą, spokojem, melancholią, a przede wszystkim pięknem.

W 2️⃣0️⃣0️⃣8️⃣ r. Mieczysław Welter odznaczony został złotym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis za całokształt twórczości. Rzeźby i pomniki Mieczysława Weltera stanowią realizacje, bez których dorobek polskiej sztuki rzeźbiarskiej byłby nie tylko uboższy, lecz przede wszystkim trudny do wyobrażenia.

 

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Click to listen highlighted text!