Click to listen highlighted text!

Wernisaż wystawy malarstwa Dariusza Ciężaka „Klimaty Kazimierza”

19 wrz

24. Święto Jesieni już w najbliższą niedzielę!
To niesamowita okazja do spotkania się i świętowania obfitości tego wyjątkowego sezonu.
Tym razem wydarzenie połączy magię jesieni ze sztuką! A to za sprawą wernisażu wystawy malarstwa Dariusza Ciężaka „Klimaty Kazimierza”, który jest jednym z punktów bogatego programu.

🗓 24 września | niedziela | ⌚ godz. 11:00
📍 Muzeum Przyrodnicze – oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym
ul. Puławska 54, Kazimierz Dolny

ℹ Dariusz Ciężak ukończył Wydział Artystyczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Brał udział w wielu plenerach, wystawach indywidualnych i zbiorowych. Obecnie pracuje w Oddziale Kultury w Departamencie Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie.

Wystawy zbiorowe (m.in.)

– Berettyófalu, Węgry,
– Hajduszoboszlo, Węgry,
– Centrum Kultury Plastycznej – Brześć, Białoruś,
– Galeria „Łęgi” wystawa „Viribus Unitis”, Lublin
– Galeria “Jedynka” KUL, Lublin
– wiosenne i jesienne wystawy w galerii TPSP w Lublinie

Wystawy indywidualne

– Galeria „Łazorek”, Kazimierz Dolny, 1995 r.
– Galeria „Kuncewiczówka”, Kazimierz Dolny, 1995 r.
– Galeria „Kuncewiczówka”, Kazimierz Dolny, 1997 r.
– Galeria „Rękawka”, Kraków, 1998 r.
– Galeria Miejskiego Domu Kultury „Muflon”, Jelenia Góra, 2005 r.
– Galeria Domu Kultury LSM, Lublin, 2014 r.
– Galeria Tarasy Lubelskie Lublin 2022 r.

“Zawsze jeżeli rozmawiamy o moim malarstwie to nieuchronnie pojawia się słowo „kolor”. Można wspomnieć o rysunku, albo o kompozycji, ale to, co interesuje mnie najbardziej i to, nad czym się skupiam – to właśnie kolor. Chciałbym aby to on w procesie powstawania prac był najważniejszy, organizował obrazy, podporządkowywał sobie i rysunek i kompozycję. Taka swoista tendencja polegająca na akcentowaniu koloru w kompozycji malarskiej przy jednoczesnym osłabieniu znaczenia formy i linii. Dominująca tematyka moich prac to pejzaż, martwa natura i studium portretowe. Uznaję kolor za kompozycyjnie najważniejszy element obrazu, jego główny budulec. Staram się traktować plamę barwną jako środek częściowo zastępujący światło. Każdy stopień nasilenia światła być może powinien – uzyskać swój odpowiednik w plamie o określonej barwie. Podczas pracy mimowolnie myślę o sprawach, które decydują o jakości tkanki malarskiej i sensie pracy malarza właśnie dzisiaj, w świecie pomieszania wartości i relatywizowania pojęć w sztuce. Wydaję mi się też, że coraz więcej artystów spogląda w stronę starych mistrzów, przypomina sobie stare prawdy o sztuce i życiu.”

Dariusz Ciężak

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Click to listen highlighted text!