Click to listen highlighted text!

Wystawa malarstwa Krystyny Głowniak w Domu Kuncewiczów | 1 października 2023 r. - 7 stycznia 2024 r.

  • Home
  • Aktualności _news
  • Wystawa malarstwa Krystyny Głowniak w Domu Kuncewiczów | 1 października 2023 r. – 7 stycznia 2024 r.
29 wrz

Wystawa malarstwa Krystyny Głowniak
Wnętrza Domu Kuncewiczów/Pokój Witolda

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 21 października (sobota) o godz. 17.00.
Wydarzenie uświetni swoim występem Chór „PRO MUSICA” im. Józefa Czypka z Obornik. Koncert będzie podzielony na dwie części: pierwsza zainauguruje uroczystość, a druga odbędzie się po jej zakończeniu – o godz. 19.00 w Kościele farnym w Kazimierzu Dolnym.

 

 

Wystawa Krystyny Głowniak zamyka sezon wydarzeń w Domu Kuncewiczów. Prace prezentowane w willi Pod Wiewiórką to subiektywna opowieść o malarce i jej postrzeganiu sztuki. To także autorska interpretacja opowiadań z cyklu „Dwa księżyce” Marii Kuncewiczowej, których 90. rocznicę wydania świętujemy w naszym muzeum.

Krystyna Głowniak jest absolwentką Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej (filologia polska), Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (historia sztuki) i studiów podyplomowych Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. To członkini krakowskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków i Kazimierskiej Konfraterni Sztuki.

Prace artystki znajdują się w kilku prywatnych kolekcjach (Hamburg, Warszawa, Gdańsk, Amsterdam), Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym (Kamienica Celejowska), krakowskim Muzeum Farmacji i zbiorach Pałacu Opatów Oliwskich w Gdańsku.

Krystyna Głowniak jest autorką malowideł ściennych dla prywatnej kliniki w Nałęczowie, dla Szpitala im. St. Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie oraz aptek w Krośnie, Radzionkowie oraz lubelskiej Apteki Muzeum.

 

Związki Krystyny Głowniak z Domem Kuncewiczów sięgają roku 1992, w którym  podjęła współpracę z Fundacją im. Jerzego i Marii Kuncewiczów, pełniąc funkcję kustosza-wolontariuszki w willi Pod Wiewiórką w Kazimierzu Dolnym.

Nowa wystawa Krystyny Głowniak to hołd złożony opowiadaniom właścicielki kazimierskiej willi. Na jej obrazach (akwarele, rysunki, inkografie i pastele) odnajdujemy klimat dawnego Miasteczka z lat 20. i 30. XX w. Jego uliczkami wędrują jednak nie tylko bohaterowie „Dwóch księżyców”, ale także tekstów Józefa Czechowicza, Brunona Schulza i Franza Kafki.

Malarstwo Krystyny Głowniak ma wartość uzdrawiającą. Dawką witalnej energii są ostatnie prace malarki, eksponowane w Pokoju Witolda. To olejne malarstwo abstrakcyjne. 

Informacja o chórze:

Chór „Pro Musica” jest chórem z długoletnimi tradycjami. Powstał jesienią 1983 roku z inicjatywy dyrygenta Józefa Czypka i młodzieży Obornickiego Liceum Ogólnokształcącego. Zdobywał główne nagrody w Ogólnopolskich Konkursach Chórów i Przeglądach Zespołów a nawet Międzynarodowych Festiwalach organizowanych w Polsce jak i w krajach Europejskich. Dzięki perfekcji dyrygenta i zdolnym chórzystom ten amatorski chór często mógł konkurować z profesjonalistami. Uczestniczył w spotkaniach pielgrzymkowych z Janem Pawłem II w Polsce i we Włoszech.

Po śmierci dyrygenta – założyciela w 2014 roku, chórzyści żyli nadzieją, że uda się kontynuować jego dzieło.

Mgr Józef Czypek wiele lat był adiunktem w Akademii Muzycznej w Poznaniu, w Uczelni, którą sam ukończył w klasie prof. Stefana Stuligrosza. Poprzez swoją wieloletnią działalność muzyczną potrafił zaszczepić miłość do muzyki zarówno wielu uczniom obornickich szkół jak i dorosłym mieszkańcom Obornik. Za upowszechnianie kultury i liczne wysokie osiągnięcia artystyczne mgr Józef Czypek otrzymywał wiele nagród i wyróżnień. Kolejnym jego sukcesem jest także fakt, że kilku chórzystów podjęło regularne studia wokalno- aktorskie lub pedagogiczne na wyższych uczelniach i do dnia dzisiejszego działają na niwie artystycznej. Jedną z absolwentek Akademii Muzycznej w Bydgoszczy jest solistka chóru, nauczyciel muzyki i Dyrektor Szkoły Podstawowej w Maniewie, pani Renata Wrzeszcz, która po śmierci dyrygenta Józefa Czypka, podjęła się poprowadzenia Chóru „Pro Musica”.

W 2019 r. z inicjatywy Burmistrza Obornik oraz gminy Oborniki Chór został odznaczony medalem „Zasłużeni dla Ziemi Obornickiej” za krzewienie kultury muzycznej i wybitne osiągnięcia.

Obecnie Chór Pro Musica im. Józefa Czypka uczestniczy w życiu muzycznym regionu i kraju biorąc udział w konkursach, przeglądach oraz koncertach. Wpisał się również na stałe w życie kulturalne Ziemi Obornickiej uświetniając swoimi występami uroczystości gminne, państwowe i kościelne.

 

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Click to listen highlighted text!