Spotkanie o Antonim Michalaku w ramach wystawy „Antoni Michalak – przyjaciel Domu Kuncewiczów”
Prezentacja prac Antoniego Michalaka stała się okazją do zaproszenia Państwa na spotkanie z Anną Krawczyk z Muzeum Narodowego w Warszawie, pasjonatką i znawczynią twórczości tego malarza.
Prace eksponowane są w salonie Domu Kuncewiczów, przedstawiają dawnych właścicieli willi „Pod Wiewiórką”. To dwie sangwiny: szkic do portretów Marii i Jerzego Kuncewiczów z 1974 roku oraz portret Jerzego Kuncewicza z roku 1962. Mimo iż obydwie pochodzą z naszej muzealnej kolekcji, to
z uwagi na stan zachowania, są rzadko eksponowane na wystawach.
Sensacją są portrety Marii i Jerzego Kuncewiczów autorstwa Antoniego Michalaka wypożyczone z Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Dwa obrazy olejne powstały pod koniec lat 50. XX wieku i znajdowały się niegdyś w kolekcji syna państwa Kuncewiczów – Witolda w Stanach Zjednoczonych. W roku 2012 Ossolineum nabyło je od wdowy po Witoldzie – Dorothy Kuncewicz.
W Domu Kuncewiczów są pokazywane po raz pierwszy.
Nota biograficzna:
Antoni Michalak (1902-1975) to artysta-malarz, rysownik, autor witraży i polichromii związany z kolonia artystyczną w Kazimierzu Dolnym. Był studentem Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie w klasach: Miłosza Kotarbińskiego, Konrada Krzyżanowskiego i Tadeusza Pruszkowskiego; uczestnikiem plenerów w Kazimierzu Dolnym. Był współzałożycielem Bractwa Św. Łukasza, aktywnym uczestnikiem działań artystów, podejmowanych w Miasteczku. Od 1939 roku zamieszkał w Kazimierzu na stałe. Był przyjacielem wielu artystów: malarzy, pisarzy i poetów. W jego pracowni wielokrotnie gościli nie tylko Kuncewiczowie, ale też m.in. Tadeusz Hollender i Jarosław Iwaszkiewicz.
Antoni Michalak był nie tylko uznanym artystą, ale także pedagogiem. Przed wojną uczył m.in. we Lwowie, a w latach 1948–1969 był profesorem rysunku, malarstwa i technik plastycznych KUL.
Obrazy będzie można oglądać do 30 czerwca.
Poniżej przedstawiamy fotorelację ze spotkania, natomiast zapisaną transmisję na żywo znajdziecie Państwo na Facebooku:
Relacja na żywo ze spotkania z p. Anną Krawczyk z Muzeum Narodowego w Warszawie