Click to listen highlighted text!

„Ghana – barwy dzieciństwa” - fotografie autorstwa Wojciecha Zaremby

  • Home
  • „Ghana – barwy dzieciństwa” – fotografie autorstwa Wojciecha Zaremby
25 wrz

Wojciech Zaremba, który od ponad 10 lat mieszka i pracuje w Ghanie, poprzez swoje fotografie przedstawia codzienne życie dzieci w tym fascynującym zakątku świata. Dla mieszkańców Ghany dzieci są najważniejsze – są źródłem radości, nadziei i wspólnoty. Zaremba ukazuje tę rzeczywistość, która emanuje spokojem, harmonią i autentycznym szczęściem.

Wystawa jest nie tylko wizualną podróżą po kulturze Ghanian, ale także zaproszeniem do refleksji nad wartościami, które kształtują nasze życie. Wojciech Zaremba, jako ghański książę o imieniu Nana Adu Amoako The First, poprzez swoje zdjęcia przybliża nam unikalną perspektywę i doświadczenia mieszkańców tego regionu.

Wystawa dostępna 
Codziennie w godz. od 10:00 – 17:00 
Od 1 października w godz. od 09:00 do 16:00 codziennie prócz wtorków. 
Oddział Przyrodniczy – ul. Puławska 54, Kazimierz Dolny 
Zapraszamy! 

W ubiegłym roku mieliśmy przyjemność organizować wystawę Wojciecha Zaremby pt. „GHANA. Wojciech Zaremba – fotografie. Tony Teneth Blankson – malarstwo” w naszym Oddziale Przyrodniczym. Fotorelacje z tamtej wystawy możecie zobaczyć- TUTAJ

Zatrzymana w kadrach codzienność Ghańczyków jest najlepszym dowodem na to, że życzliwość może być kluczem otwierającym drzwi do ich poznania. Odmienność kulturowa nie tylko ciekawi, ale zachęca także do zadawania pytań: czy nasze życie jest lepsze?, czy nie mylimy się w rozumieniu tego, co to znaczy być szczęśliwym? W swoich pracach Wojciech Zaremba przybliża nam świat mieszkańców Ghany, ich obyczaje i kulturę. I robi to w sposób, który doceniają inni. Lata życia wśród Ghańczyków, wspólna z nimi praca, dzielenie trosk i radości sprawiły, że Wojciech Zaremba został wybrany ghańskim księciem. – Moje ghańskie imię to Nana Adu Amoako The First – mówi fotograf. – Dzięki niemu mogę być bliżej rzeczywistości Ghańczyków. Pozwoliło mi to nie tylko lepiej poznać ich potrzeby, ale też utwierdzić się w przekonaniu, że mają swoją receptę na szczęście – dla nich priorytetem jest wspólnota i bliskość – podkreśla. Według Zaremby kolejne pokolenia wychowują swoje pociechy w miłości i radości, współdzieląc obowiązki.

Tam, gdzie nie ma dzieci, nie ma bogactw

To maksyma głoszona przez jedno z plemion zamieszkujących  Ghanę. Dla Ghańczyków liczne potomstwo to nadzieja. Cały proces związany z ciążą, porodem, wychowywaniem dziecka, to święto. Dziecko w Afryce to także źródło prestiżu. I choć pojmowanie luksusu, jest tam zgoła odmienne on naszego, to uśmiech na twarzach fotografowanych przez Zarembę dzieci świadczy o tym, że ich dzieciństwo jest szczęśliwe. – Bez względu na to skąd jesteśmy, gdzie żyjemy, ile mamy lat, jaki mamy kolor skóry i czym się zajmujemy, w głębi serca, każdy z nas ma pragnienie szczęścia – podkreśla Zaremba. – Co nam je daje, to kwestia drugorzędna. Dzięki temu, że od 10 lat dzielę życie między Ghanę i Polskę, mam możliwość docenić różnorodność. Obserwuję, jak żyją ludzie w Ghanie. Przemierzam setki kilometrów po tamtejszych wsiach, osadach, miastach. Poznaję ich kulturę, zwyczaje, rytm życia. Czy widzę tam szczęście? Widzę codzienne życie ludzi, którzy tak samo jak my, mają swoje radości, problemy, troski. Ale jedno z nich emanuje  umiejętność cieszenia się swoim życiem, takim jakie jest. I mam nadzieję, że widać to na moich zdjęciach – podsumowuje Zaremba.

Fotografowie o pracach Zaremby

– Te filmowe wręcz kadry budzą emocje – mówi fotograf Piotr Jaxa. – Wojciech Zaremba potrafi z życzliwością spojrzeć na mieszkańców Ghany. W jego zdjęciach widać autentyczną ciekawość. A przy okazji, od strony technicznej, to kawał dobrej roboty – podkreśla artysta znany m.in. z fotograficznych portretów filmowców z całego świata. Wtóruje mu Bartosz Maciejewski, który specjalizuje się w fotografii streetowej i portretach. – Fotografie Wojtka Zaremby to obrazy składające się na większą opowieść. Opowieść o życiu. Zaremba jest świadomym i czułym obserwatorem. Nie boi się wchodzić w bliskie relacje z bohaterami, a oni mu na tę bliskość pozwalają. Ale kiedy trzeba, potrafi przyglądać się z boku, jedynie podglądać ich codzienność. Te kadry, jakby z boku, z dystansu, budzą moje największe emocje – dzieli się swymi wrażeniami.

Wojciech Zaremba. Z wykształcenia prawnik, z pasji – fotograf. Od 10 lat mieszka i pracuje w Ghanie. Wykonywane przez niego fotoreportaże i etiudy zdjęciowe prezentują przede wszystkim ludzi mieszkających w tym przepięknym zakątku nad Zatoką Gwinejską. Swoje bogate zbiory zdjęciowe prezentuje na wystawach w całej Polsce.

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Click to listen highlighted text!