Click to listen highlighted text!

Miłek / Z kazimierskiego zielnika

06 mar

Choć za oknem dzisiaj szaro, buro i ciągle pada rzęsisty deszcz, to ostatnie słoneczne dni spowodowały prawdziwą eksplozję wiosny. Na ciepłe promienie słoneczne czekały także rośliny muraw kserotermicznych, na których już od marca można było obserwować pierwsze kwiaty. Wśród suchych, brązowych traw żółciły się kwiaty miłka wiosennego oraz pierwiosnki lekarskiej. W kwietniu dołączyły do nich kwitnące pędy szczodrzeńca ruskiego. Urozmaicenia kolorystycznego dostarczyły  białe zawilce wielkokwiatowe oraz niebieskie krzyżownice zwyczajne. Powoli murawy w okolicach Kazimierza stroją się w kolory i przyciągają licznych przedstawicieli świata owadów. Spotkać już można motyla rusałkę pawika, kruszczycę złotawkę oraz ukryte w kielichach kwiatów – kosmatki pospolite. 

 
Kępa miłków, fot. Marzena Puzio 

Także inne zwierzęta korzystają z nagrzanych zboczy. Na ciepłych kamieniach wygrzewają się jaszczurki zwinki, zaskrońce oraz padalce. Wystarczy wybrać się na Albrechtówkę lub Skarpę Dobrską, by delektować się nie tylko pięknem krajobrazu, ale także zapoznać się z ciekawą florą i fauną kseroterm. Zbliżający się długi weekend może być dobrą ku temu okazją. 

 
Jaszczurka zwinka, fot. Marzena Puzio 

Szczególnie pięknie na słonecznych zboczach prezentują się kępy kwitnących miłków wiosennych Adonis vernalis, znajdujących się pod ścisłą ochroną. Są to byliny dorastające do wysokości ok. 30 cm. Pierzaste liście, podzielone na wąskie łatki, przypominające drobne igiełki, osadzone są na pustej wewnątrz łodydze. Na jej szczycie znajduje się okazały kwiat, o średnicy dochodzącej nawet do 8 cm. Płatki są jaskrawo żółte, połyskujące, ułożone wokół wypukłego dna kwiatowego. W deszczowe, pochmurne i chłodne dni kwiaty pozostają zamknięte. Miłek wiosenny jest rzadko spotykaną w naszym kraju rośliną, występującą w rozproszonych stanowiskach w wyżynnej i nizinnej części kraju, głównie na Wyżynie Małopolskiej i Lubelskiej oraz w dolinie dolnej Odry i Wisły. To gatunek związany głównie z murawami ciepłolubnymi. 

 
Kosmatek pospolity, fot. Marzena Puzio 

Warto wiedzieć, że jest to roślina silnie trująca i lecznicza, o działaniu nasercowym. Uprawiany jest jako surowiec dla przemysłu farmaceutycznego.
 
Marzena Puzio
 
Więcej informacji na temat roślin muraw znajdziecie Państwo w naszym terenowym przewodniku po Kazimierskim Parku Krajobrazowym.

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Click to listen highlighted text!