Click to listen highlighted text!

Barszcz Sosnowskiego / Z kazimierskiego zielnika

06 mar

Roślina efektowna, ale i niebezpieczna…
 
Wybierając się na wycieczkę po okolicach Kazimierza bądźmy ostrożni. Miejscami możemy napotkać na zarośla Barszczu Sosnowskiego (Heracleum Sosnowskyi Manden). Jest to największa na świecie roślina zielna z rodziny selerowatych (Apiaceae). Dorasta do 3-4 m wysokości, a jej gruba łodyga może osiągnąć średnicę nawet 15 cm. Liście są  okazałe i postrzępione, kwiatostany zaś białe w formie baldachów (o średnicy do 50 cm). 

Jeżeli dzień jest gorący i słoneczny, kontakt z barszczem grozi poważnymi oparzeniami. Związane jest to z zawartymi w soku i wydzielinie włosków gruczołowatych związkami kumarynowymi. Skóra podrażniona tymi związkami i wystawiona na działanie promieni UV pokrywa się piekącymi bąblami. W miejscu poparzenia często pozostają blizny. Roślina stanowi zagrożenie głównie w okresie kwitnienia, czyli w lipcu i sierpniu. Wtedy też wydziela intensywny zapach, który może podrażniać drogi oddechowe. 

 

 
fot. Marzena Puzio 

 

Heracleum Sosnowskyi został odkryty i opisany w XVIII w. przez rosyjskich badaczy na Kaukazie. Po zakończeniu II wojny światowej uznano go za doskonałą roślinę pastewną. W krajach bloku wschodniego zaczęto intensywną uprawę rosliny. Do Polski został sprowadzony w latach 50. XX w. Początkowo był obiektem badań Akademii Medycznej we Wrocławiu. Następnie prowadzono próby uprawy, które zakończyły się niepowodzeniem. Ponieważ w naszym kraju gatunek ten nie ma naturalnych wrogów, w błyskawicznym tempie rozprzestrzenił się na duże obszary. Szybko zaobserwowano jego szkodliwy wpływ na ludzi i środowisko.
 
Niestety Barszcz Sosnowskiego jest przeciwnikiem którego niełatwo pokonać. Rozmnaża się jedynie z nasion, ale za to jeden osobnik może wydać ich nawet 40 tysięcy! Po wycięciu szybko odrasta, zatem nie jest to skuteczna metoda walki. Małe skupiska najlepiej usuwać poprzez wykopanie korzeni i ich spalenie. Większe obszary niszczy się chemicznie. Często jednak zabiegi te kończą się niepowodzeniem.
 
Katarzyna Kochańska
 
Więcej informacji na temat miejscowej flory znajdziecie w naszym terenowym przewodniku po Kazimierskim Parku Krajobrazowym (promocja@mnkd.pl)

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Click to listen highlighted text!