Zapraszamy na Spotkanie z Nataszą Ziółkowską-Kurczuk w ramach bajkowego „Salonu Literackiego”. Spotkanie będzie połączone z warsztatami kolażu dla najmłodszych, podczas których wspólnie wykonamy ilustracje do bajek .
11 lutego 2024 r. (niedziela) | godz. 13:00
Dom Kuncewiczów
ul. Małachowskiego 19, Kazimierz Dolny
Wstęp wolny
Spotkanie poprowadzi Ewa Hadrian
Pretekstem do spotkania będzie debiut literacki Nataszy Ziółkowskiej –Kurczuk – „Mikro bajki dla dzieci i dorosłych” . Publikację zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci.
To seria mikro bajek dla dzieci i dorosłych, które przedstawiają sytuacje z życia codziennego. Treścią poszczególnych części są problemy, z jakimi stykają się dzieci i dorośli, takie, jak m.in. strach przed upiornie wyglądającym sąsiadem, łakomstwo zaproszonego na podwieczorek gościa, kłopoty przy robieniu zakupów, ale również patologiczne rodziny w sąsiedztwie czy utrata kogoś bliskiego.
Bohaterką mikro bajek jest kilkuletnia dziewczynka – Tasia – to przez jej postać są ukazane wszystkie historie. Miejsce i czas akcji ma charakter uniwersalny: jest to kamienica w średniej wielkości mieście w bliżej nieokreślonym historycznie czasie. Zamieszkują ją różni mieszkańcy, ciekawe osobowości – to oni są osobami występującymi w poszczególnych bajkach. Język tych krótkich utworów prozatorskich jest prosty i obrazowy, uniwersalny i jasny dla każdego odbiorcy. Bajki zostały zilustrowane przez Autorkę. W jej opinii, bajki są doskonałym sposobem na rozwiązanie jakiegoś problemu, czy przekazanie ważnej życiowej myśli. To platforma porozumienia między dziećmi, rodzicami i opiekunami, a także między innymi uczestnikami sieci.
Natasza Ziółkowska Kurczuk, urodzona w Poznaniu, od 1990 roku mieszka i pracuje w Lublinie. Współpracuje z TVP oraz producentami filmowymi i telewizyjnymi jako reżyser, scenarzystka i dziennikarka. Jest profesorem na wydziale politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Spotkanie bajkowego „Salonu literackiego” odbędzie się tym razem w nietypowej przestrzeni – czyli Sali edukacyjnej Domu Kuncewiczów. Liczymy, że na spotkaniu pojawią się rodziny z dziećmi i z myślą o najmłodszych przygotowaliśmy warsztaty kolażu, podczas których będziemy wspólnie wykonywać ilustracje do bajek .