Wernisaż wystawy „Obraz i Słowo”
Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy “Obraz i Słowo” – fotografie Tomka Sikory i teksty autorskie 58. osób ze świata kultury (projekt: Tomek Sikora, Artur Wolski).
Podczas wernisażu odbędzie się spotkanie z autorkami i autorami tekstów inspirowanych zdjęciami Tomka Sikory:
Sylwią Chutnik, Ałbeną Grabowską, Cezarym Harasimowiczem, Mają Jaszewską, Katarzyną Miller, Januszem Rudnickim, Bożeną Stachurą, Małgorzatą Szejnert, Janem Wołkiem, Danielem Wyszogrodzkim.
⏰ 16:00
📍 Kamienica Celejowska
ul. Senatorska 11/13
🎫 Wstęp wolny
O wystawie
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym ma zaszczyt dołączyć na trzy miesiące do projektu, stworzonego przed Tomka Sikorę oraz Artura Wolskiego. Autorzy napisali w albumie, który towarzyszy projektowi: „Spotkali się bez celu, a i tak cel ich dopadł. / Brak słów, brak obrazów, a jednak determinacji starczyło, aby wywołać „artystyczną awanturkę”. / Do licha, przecież raz na 75 lat czy raz na 50 lat można zainspirować ludzi pióra obrazem” / I w porządku!”.
„Obraz” to 60 zdjęć Tomka Sikory, o którym nie trzeba przecież pisać, że to znakomity fotograf. Artur Wolski, znakomity animator kultury, zaprosił 58 osobowości ze świata, który zna najlepiej, czyli ze świata kultury. Każda z Twórców został poproszony o napisanie tekstu do wybranego przez siebie zdjęcia Tomka Sikory. Powstały teksty szczególne, często niezwykle osobiste. „Słowo”. Mają różnorodną formę – epika, liryka i dramat. Łączy je szczerość. Wszystkie zostały napisane odręcznie. To cenne, ponieważ gest Twórcy znaczy wiele, nie tylko jest śladem konkretnego człowieka, ale jest wyrazem szczególnego autentyzmu.
Zdjęcia Tomka Sikory prezentowane na wystawie powstały w latach 2004 – 2022, w Warszawie, Paryżu, Aix-en-Provence, Stambule, Kazimierzu Dolnym, Świnoujściu, Nowym Jorku, Tarnowie, Sofii, Drohobyczu, San Paulo, Atenach, Nashville, Maroko. Artysta – wędrowiec, który kadruje świat, żeby zatrzymać czas, konkretną sytuację. Może być intrygująca, ciekawa, absurdalna… Sikora w spisanej rozmowie z Dorotą Wodecką („Kapitalnie”) mówi o zdjęciach reportażowych: „jest to lekkość przewidywania sytuacji, która zaraz wydarzy się i zniknie, więc trzeba ją natychmiast uchwycić”. Ważne są emocje i dzielenie się emocjami z innymi ludźmi. Po to jest dla Tomka Sikory fotografia. „Porozumieniem się z innymi ludźmi”. Taki dialog ma miejsce na wystawie – dialog fotografa z twórcą słowa. Dialog obrazu i słowa. Kuratorka, Dorota Seweryn-Puchalska, chce dołączyć do tego dialogu. Stworzyć opowieść, która może Twórców zaskoczyć, zadziwić, a nawet podirytować. Na tym polega rozmowa. Każdy opowiada życie poprzez swoje emocje.
Dorota Seweryn-Puchalska