Click to listen highlighted text!

„Zainspirowani Szukalskim”

  • Home
  • „Zainspirowani Szukalskim”
28 lip

„Zainspirowani Szukalskim” jest projektem multidyscyplinarnym organizowanym przez Fundacja HELISA . Jedna z odsłon tego artystycznego projektu zostanie pokazana na BNP Paribas Dwa Brzegi Festiwal Filmu i Sztuki.

Podstawowym założeniem Projektu są ekspozycje prac plastycznych, zainspirowanych twórczością Stanisława Szukalskiego oraz działania towarzyszące o charakterze multimedialnym: mapping, koncert muzyki autorskiej, nawiązującej do życia i twórczości Artysty, a także projekcja unikalnych materiałów dokumentujących Jego wypowiedzi, prelekcje i prezentacje dotyczące specyfiki i oryginalności dokonań Szukalskiego, jak również działań twórców inspirujących się ikonograficznym bogactwem dzieła Szukalskiego: moda, tatuaż, świetlne wizualizacje z wykorzystaniem ikonografii Artysty.

Planowane jest także przypomnienie oryginalnego filmu dokumentalnego o Szukalskim (produkcji Netflix) „Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego”, poprzedzone wywiadem ze współproducentką oraz reżyserem filmu Anną i Ireneuszem Dobrowolskimi.

Projekt zakłada wydarzenia jednorazowe oraz rozłożone w czasie (wystawa rzeźb, malarstwa, rysunku, batików, instalacji, grafiki, fotografii, projektowania użytkowego, „zapętlone” projekcje filmowe), realizowane w wielu lokalizacjach Kazimierza Dolnego: Baszta, Zamek, Muzeum Nadwiślańskie z oddziałami (Kamienica Celejowska, Odział Historii Kultury Regionu, Oddział Muzeum Sztuki Złotniczej) Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki.

Postać Stanisława Szukalskiego wiąże się mocno zarówno z filmem, jak i sztuką oraz wyjątkowym miejscem, jakim jest Kazimierz Dolny. W Męćmierzu, na Albrechtówce, znajdują się ruiny Willi Szukałka, będącej w okresie międzywojennym własnością Szukalskiego, który przez jakiś czas mieszkał, tworzył i wypoczywał w Kazimierzu.

Artyści Projektu zainspirowali się twórczością Stacha z Warty jego niestandardową wyobraźnią oraz genialnym warsztatem tworząc swoje dzieła, które zebrane zostały na tym Festiwalu. Każdy etap realizacji tego rozbudowanego Projektu Artystycznego zostanie udokumentowany oraz opublikowany

Podczas BNP Paribas Dwa Brzegi Festiwal Filmu i Sztuki wystawa będzie dostępna w :

Dziale Historii i Kultury Regionu MNKD – Dwór z Gościeradowa – ul. Podzamcze 20,

Kamienicy Celejowskiej – ul. Senatorska 11,

Gmachu Głównym MNKD – ul. Rynek 19.

W dniach trwania Festiwalu BNP Paribas Dwa Brzegi (30 lipca – 7 sierpnia) wstęp na wystawę za 1 zł.

 

W Dziale Historii i Kultury Regionu wystawa potrwa dłużej od 30.07 – 11.09.

Od 8 sierpnia wstęp na wystawę w DHiKR:

Bilet normalny – 10 zł/os.

Bilet ulgowy – 8 zł/os.

Bilet rodzinny – 20 zł.

 

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Click to listen highlighted text!