We wnętrzach willi Pod Wiewiórką prezentujemy prace trzech pokoleń uzdolnionych artystek. Najstarsza z nich – Mary Litauer-Schneider była uczestniczką kolonii artystycznej w Kazimierzu Dolnym, studentką prof. Tadeusza Pruszkowskiego i współzałożycielka grupy KOLOR, będącej żeńskim odpowiednikiem Bractwa św. Łukasza.
Pretekstem wystawy było zrekonstruowanie biogramu Mary Litauer-Schneider m.in. na podstawie fragmentów prozy i listów Marii Kuncewiczowej. Biografia, w której odtworzeniu niebagatelną rolę odegrała akwarel „Kwiat hibiscusa”, znajdująca się w zbiorach Domu Kuncewiczów znalazła się w wielu publikacjach m.in. tomie „Nowoczesne muzea. Relacje i narracje” wydanym przez Muzeum Okręgowe w Toruniu. Została umieszczona także w Internecie – na blogu Domu Kuncewiczów www.narynkuusiascwkazimierzu.pl w zakładce bywalcy. Za pośrednictwem mediów społecznościowych historia Mary Litauer-Schneider wzbogaciła się o kolejne wątki, związane z twórczością wnuczki artystki, znakomitej fotografki –Teresy Gierzyńskiej i jej prawnuczki malarki, artystki wizualnej, Poli Dwurnik.
Na wystawie zaprezentujemy trójgłos artystyczny tej niezwykłej rodziny. Wystawa nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie rodziny Mary Litauer-Schneider i życzliwość Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, które wypożyczyło nam cztery obrazy Mary Litauer-Schneider.
Spotkanie z członkiniami rodziny Mary Litauer-Schneider
Na spotkanie i rozmowę z członkiniami rodziny Mary Litauer-Schneider zapraszamy w sobotę 20 lipca o godz. 13.00 do Domu Kuncewiczów (ul. Małachowskiego 19, Kazimierz Dolny). Wstęp na to wydarzenie jest wolny.