Znane przysłowie mówi: „W maju jak w raju”. Trudno nie zgodzić się z tymi słowami, bowiem maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku. Statystycznie najczęściej zakochujemy się właśnie teraz. Maj potrafi zakręcić w głowie, oszołomić nas cudownymi widokami, zapachem kwitnących drzew i kwiatów. Świat staje się piękniejszy, niemal bajkowy.
Najbardziej charakterystycznym kwiatem zakwitającym w maju jest konwalia. Intensywność przyjemnego zapachu jakim nas raczy oraz delikatność śnieżnobiałych malutkich dzwoneczków zasługują na odrobinę uwagi.
Konwalia majowa (Convallaria majalis L.) to bylina dorastająca najwyżej 30 cm. Ma eliptyczno-jajowate liście, koloru głębokiej, matowej zieleni, równolegle unerwione o zaostrzonym wierzchołku. Wyrastają parami z kłączy. Kwiaty o mocnym i miłym zapachu są małe i niepozorne w kształcie kulisto-dzwonkowatym, zebrane w jednostronne grono. Owoce konwalii pojawiają się jesienią i mają postać czerwonych jagód. Roślina ta rośnie w cienistych lasach liściastych i w wilgotnych zaroślach. Na stanowiskach naturalnych znajduje się pod ochroną.
Oprócz niezwykłych walorów estetycznych, konwalia jest także rośliną leczniczą oraz surowcem do otrzymywania pachnideł. Upiększa nie tylko wszystkie miejsca gdzie się znajduje, ale również aurę dookoła – tak przyjemnie i mocno pachnie. Zastosowanie olejku eterycznego pozyskanego z konwalii w przemyśle perfumeryjnym jest olbrzymie. Są konwaliowe mydła, wody toaletowe, płyny do kąpieli i wiele innych kosmetyków.
Od czasów starożytnych ziele konwalii kojarzono z lekiem i to tak silnym, że potrafiło wskrzesić zmarłych. Zapewne dlatego też stało się symbolem wiedzy i sztuki medycznej. Substancje uzyskiwane z tej rośliny, dokładnie glikozydy kardenolidowe były trucizną użytą w celu zgładzenia Króla Maciusia I. Obecnie konwaliowe wyciągi stanowią składnik wielu leków nasercowych, silnie, a wręcz śmiertelnie trujących przy przedawkowaniu. Konwalia ma również właściwości uspokajające a esencja ze świeżego kwitnącego kwiatu wykorzystywana jest w homeopatii. Ze względu na silne pobudzanie do kichania, proszek z suszonych kwiatów stosowany bywa jako środek poprawiający właściwości tabaki.
fot. Małgorzata Sosik
Kiedyś nazywana lilią z doliny znana jest pod wieloma nazwami zwyczajowymi i ludowymi, takimi jak: lanka, lanuszka, końska grzywa, konwalilia, gładysz czy majówka. Jest kwiatem młodych i zakochanych, a także symbolem odrodzenia, czystości i niewinności przez co doskonale nadaje się na ślubny czy komunijny upominek.
Katarzyna Miazek
Więcej informacji na temat miejscowej flory znajdziecie w naszym terenowym przewodniku po Kazimierskim Parku Krajobrazowym, który dostępny jest w sklepiku Oddziału Przyrodniczego (ul. Puławska 54) oraz w sklepie muzealnym w Gmachu Głównym (Rynek 19).