Click to listen highlighted text!

„Nasze Serce jest zielone” | Program dotacyjny Bardzo Młoda Kultura 2023-2025 | Podsumowanie I części projektu

  • Home
  • Aktualności _news
  • „Nasze Serce jest zielone” | Program dotacyjny Bardzo Młoda Kultura 2023-2025 | Podsumowanie I części projektu
22 wrz

„Nasze Serce jest zielone” – to tytuł działania, jakie Dom Kuncewiczów realizuje w ramach programu dotacyjnego Bardzo Młoda Kultura 2023-2025. Jego celem jest zachęcenie młodzieży w działaniach na rzecz kultury oraz kształtowania postaw i umiejętności współpracy, zaufania społecznego i odpowiedzialności. W tym roku projekty „Bardzo Młodej Kultury” będą realizowane w ramach partnerstw lokalnych w oparciu o diagnozę potrzeb społeczności w dziedzinie edukacji kulturowej. Program „Bardzo Młoda Kultura” dofinansowuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu Narodowego Centrum Kultury “Bardzo Młoda Kultura 2023-2025”. Jego koordynatorem jest Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Naszymi partnerami w działaniu są koła: PTTK i geograficzne ,, Geoaktywni’’, działające w Gminnym Zespole Szkół w Kazimierzu Dolnym. Co już za nami? Podsumujmy pierwszy etap projektu.

25 sierpnia odbyła się gra terenowa pod tytułem ,, Na tropie Gąsiora Dylusia” dla dzieci i młodzieży prowadzona przez animatorów na terenie dwóch sąsiadujących ze sobą ogrodów: Domu Kuncewiczów oraz hotelu Domu Dziennikarza. Scenariusz gry nawiązuje do historii prof. Tadeusza Pruszkowskiego i prezentu – żywego gąsiora, którego otrzymał od swoich uczniów. Zwierzak był kłopotliwy i wkrótce stał się postrachem mieszkańców. Te opowieść wykorzystała w grze nauczycielka i animatorka Dorota Opolska- Maksym. Dzieci miały do pokonania tor przeszkód z licznymi zadaniami, a w nagrodę otrzymały puchatą maskotkę – gąsiora.

2 września w Domu Kuncewiczów gościliśmy kolekcjonera i florystę, Piotra Marca. Specjalizuje się on w zbieraniu porcelany z nieistniejącej już manufaktury w Chodzieży. Rozmawialiśmy m.in. o odpowiedzialnym kupowaniu, modzie cyrkularnej oraz o tym, dlaczego warto ocalać polskie wzornictwo przemysłowe, jak fachowo porządkować „spadek” po rodzicach czy dziadkach, aby cenne kolekcjonersko przedmioty nie trafiały na śmietnik.

W pierwszych tygodniach września uczniowie szkolnych kół PTTK i „Geoaktywni” uczestniczyli w dwóch rajdach: pieszym i rowerowym w poszukiwaniu nieoczywistych ciekawostek przyrodniczych Kazimierza Dolnego i okolic. Ich wybór był zaskakujący – młodzież ruszyła trasą, wyznaczoną przez stare dęby. Uczniom udało się zlokalizować kilka takich drzew oraz zdobyć interesujące historie na ich temat. Wkrótce, uczniowie kazimierskiego GZS będą pracować nad stworzeniem mapy – ścieżki z wiekowymi dębami, z której będą mogli skorzystać ich równolatkowie i inni pasjonaci przyrody.

Za nami także pierwsze spotkanie poświęcone projektowi eko-rabaty w ogrodzie Domu Kuncewiczów. Jej wykonanie planujemy w październiku. W październiku także czeka nas wielkie podsumowanie działania: wystawa w plenerowej Galerii „Pod Różą”, promocja spaceru trasą wiekowych dębów i wspólne ognisko.

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Click to listen highlighted text!