6 listopada w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbyło się uroczyste podsumowanie regionalnych działań w ramach programu „Bardzo Młoda Kultura 2023-2025” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Narodowego Centrum Kultury . W woj. lubelskim w ramach programu zrealizowano 8 projektów, a wśród nich znalazło się działanie „Nasze Serce jest zielone”, animowane przez Marię Mazurkiewicz z Domu Kuncewiczów. Wszystkie projekty były realizowane w ramach partnerstw lokalnych w oparciu o diagnozę potrzeb społeczności w dziedzinie edukacji kulturowej. Partnerami projektu „Nasze Serce jest zielone” byli uczniowie kół PTTK i geograficznego ,, Geoaktywni’’ z Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym.
Pierwszym działaniem projektu była gra terenowa pod tytułem ,, Na tropie Gąsiora Dylusia” dla dzieci i młodzieży prowadzona przez animatorów na terenie dwóch sąsiadujących ze sobą ogrodów: Domu Kuncewiczów oraz hotelu Domu Dziennikarza. Scenariusz gry nawiązuje do historii prof. Tadeusza Pruszkowskiego i prezentu – żywego gąsiora, którego otrzymał od swoich uczniów. Dzieci pokonywały tor przeszkód z licznymi zadaniami.
Gościem projektu był kolekcjoner porcelany z Chodzieży i florysta, Piotra Marzec, który opowiadał o odpowiedzialnym kupowaniu, modzie cyrkularnej oraz o tym, dlaczego warto ocalać polskie wzornictwo przemysłowe, aby cenne kolekcjonersko przedmioty nie trafiały na śmietnik.
Piękną jesienną pogodę uczniowie szkolnych kół PTTK i „Geoaktywni” wykorzystali na organizację dwóch rajdów: pieszego i rowerowego w poszukiwaniu nieoczywistych ciekawostek przyrodniczych Kazimierza Dolnego i okolic. Młodzież ruszyła trasą, wyznaczoną przez stare dęby. Uczniom udało się zlokalizować kilka takich drzew w tym pomniki przyrody oraz zdobyć interesujące historie na ich temat. Na tej podstawie opracowali mapy wiekowych dębów, wytyczone w samym Kazimierzu i w jego okolicach. Mapy są dostępne w wersji papierowej i elektronicznej m.in. w Centrum Informacji Turystycznej w Kazimierzu, Domu Kuncewiczów i kazimierskiej szkole. W tworzeniu map metodą kolażu pomogły warsztaty plastyczne, prowadzone przez Dorotę Opolską-Maksym. Część prac tworzy wystawę, prezentowaną w szkolnej bibliotece i uczniowskiej gazetce.
Rośliny i ich wykorzystywanie w kosmetyce i leczeniu to temat kolejnych warsztatów dla młodzieży, prowadzonych przez Marzenę Puzio z Nadleśnictwa w Puławach. Uczniowie pili kawę z żołędzi, napary z leczniczych ziół oraz wykonywali mydełka z olejkami roślinnymi i suszonymi ziołami.
Następnym działaniem było przygotowanie rabaty w ogrodzie Domu Kuncewiczów. Uczniom pomógł ich starszy kolega, przyszły architekt krajobrazu Michał Rak z Zespołu Szkół Rolniczych w Kijanach. Po rośliny, nawiązujące do nasadzeń z okresu międzywojennego uczestnicy projektu pojechali do szkółki w Starym Pożogu. Jej właścicielka Małgorzata Spasówka-Zakiewicz interesująco opowiadała o krzewach i kwiatach, które trafiły do muzealnego ogrodu.
Uczniowie posadzili je, tworząc imponujące rabaty, otaczające m.in. nową przestrzeń rekreacyjno-kulturalną – Galerię Pod Różą.
Finałem projektu był wernisaż wystawy fotografii przyrody okolic Kazimierza Dolnego, autorstwa Piotra Makowskiego i impreza integracyjna.
Projekt „Nasze Serce jest zielone” był na bieżąco poddawany ewaluacji – uczestnicy działań w ankietach dzielili się z animatorem swoimi spostrzeżeniami. Wynik ankiet jest bardzo pozytywny. Uczniowie z Kazimierza Dolnego zadeklarowali, że chętnie zaangażują się w kolejne prace na rzecz kazimierskiej przyrody. Skorzystają też ponownie z map stworzonych przez siebie szlaków i miejsc rekreacji w ogrodzie Domu Kuncewiczów , zachęcą też do tego innych.