Zapraszamy na zajęcia edukacyjne do Domu Kuncewiczów!
🔶 Zajęcia realizujemy po wcześniejszej rezerwacji!
tel. 818810102
email: kuncewiczowka@mnkd.pl
Uwaga! Zajęcia „Od spichlerza do Mięćmierza”, „Na tropie gąsiora Dylusia” i Warsztaty kolażu artystycznego prosimy rezerwować pod nr tel. 48 697 438 371
Prosimy o dokładne ustalenie terminu oraz podanie informacji o liczebności grupy, telefonu kontaktowego, a także nazwiska nauczyciela lub opiekuna.
🔶 W przypadku zajęć prowadzonych w terenie prosimy o przygotowanie odpowiedniego ubrania i obuwia – w zależności od pory roku i warunków pogodowych.
🔶 Zajęcia odbywają się w Domu Kuncewiczów przy ul. Małachowskiego 19 w Kazimierzu Dolnym lub w miejscu, które oznaczono w opisie do zajęć
🔶 Zwiedzanie Domu Kuncewiczów – Oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym bez pracownika merytorycznego nie wymaga wcześniejszej rezerwacji terminu.
🔶 W dni wolnego wstępu obowiązuje wyłącznie zwiedzanie indywidualne lub zwiedzanie grupowe wyłącznie po uprzedniej rezerwacji.
Przedszkole
Moja pierwsza wizyta w muzeum | lekcja muzealna
Zajęcia związane z pierwszym pobytem najmłodszych w muzeum. Dzieci: uczą się, jak zwiedzać muzea, dowiadują tego, czym jest eksponat i czy takich muzealnych skarbów można dotykać, poznają również słowa związane z zawodem muzealnika i konserwatora zabytków. Podczas zwiedzania muzeum pokazujemy najmłodszym zarówno cenne eksponaty, ale także przedmioty będące niedawno rzeczami codziennego użytku. Wyjaśniamy, w jaki sposób filiżanka, w której pijemy codziennie herbatę może zostać cennym eksponatem muzealnym.
Grupa docelowa: przedszkole/zerówka
Maksymalna liczba osób: 20
Czas trwania: 45 min.
Cena: 20 zł/os.
„Zapraszamy do lektury czyli o książce prawie wszystko” | warsztaty
Zajęcia, których bohaterką jest tradycyjna książka – pokazujemy dzieciom książki i wspólnie sprawdzamy, jak są one zbudowane. Wprowadzamy terminy: okładka, strona, kartka, autor, tytuł, wydawnictwo, ilustracja). Wspólnie wybieramy książkę do lektury, a następnie, wspólnie wykonujemy zakładkę do książki (tu także wyjaśniamy, po co jest ten drobny przedmiot)
Grupa docelowa: przedszkole/zerówka
Maksymalna liczba osób: 20
Czas trwania: 1h
Cena: 20 zł/os.
Klasy I-III
Tajemnice domu pisarzy | lekcja muzealna
Czy każdy dom może (potencjalnie) stać się muzeum? Jakie warunki musi spełniać mieszkanie, aby chcieli je oglądać inni ludzie? Wspólnie zastanowimy się nad tym, kiedy normalny dom zostaje muzeum, a nasze spodnie czy buty – eksponatem muzealnym. Przywołamy w opowieść domy-muzea i wspólnie obejrzymy najciekawsze i najdziwniejsze przedmioty zgromadzone w Domu Kuncewiczów. Zajęciom towarzyszą karty pracy.
Grupa docelowa: klasy I-III
Maksymalna liczba osób: 20
Czas trwania: 45 min.
Cena: 20 zł/os.
Klasy IV-VIII
“Walizki Kuncewiczów” | lekcja muzealna
Oprowadzanie tematyczne po ekspozycji trasą wyznaczoną przez podróże. Będą to zarówno wyprawy o charakterze turystycznym (np. przyjazd Kuncewiczów do Kazimierza), ale przede wszystkim podróże podyktowane historią (przyjazd rodziny Marii Kuncewiczowej z Rosji do Warszawy i trudy adaptacji; wędrówki z powodu pracy ojca, później także edukacji małej Marii, konieczność ucieczki z Polski we wrześniu 1939 r. późniejsza emigracja z powodów politycznych, trudna decyzja o powrocie do Polski i jej konsekwencje). W tej opowieści wykorzystamy zarówno zgromadzone w muzeum eksponaty, nawiązujące do podróży w sposób oczywisty i nie, jak również prezentację multimedialną z archiwalnych zdjęć i materiałów audio, przybliżających postaci Marii i Jerzego Kuncewiczów. W trakcie lekcji uczniowie wypełniają karty pracy.
Grupa docelowa: klasy IV-VIII
Maksymalna liczba osób: 20
Czas trwania: 45 min.
Cena: 20 zł/os.
Szkoła ponadpodstawowa/dorośli
„Rzeczy i ich opowieści czyli narracja eksponatu” | lekcja muzealna
Wraz z uczestnikami lekcji zwiedzamy ekspozycję i wybieramy spośród zgromadzonych eksponatów te, które najbardziej zaintrygowały oglądających. Na podstawie wybranych obiektów, przywołujemy ich narrację – związane z nimi historie, anegdoty, odniesienia do biografii ich dawnych właścicieli itp). Wspólnie zastanowimy się nad tym, jakie przedmioty charakteryzują nas i naszą epokę najlepiej. W ramach zadania stworzymy mapę naszych historii i wirtualne muzeum opowieści. Uczestnicy zajęć opiszą własne ukochane przedmioty – potencjalne eksponaty – i uzasadnią ich wybór.
Grupa docelowa: szkoła ponadpodstawowa/dorośli
Maksymalna liczba osób: 20
Czas trwania: 45 min.
Cena: 20 zł/os.
„Szlak literacki Marii i Jerzego Kuncewiczów Dwa Księżyce” | spacer muzealny
Szlak spaceru wyznacza 12 miejsc w Kazimierzu Dolnym opisanych przez Marię Kuncewiczową w opowiadaniach „Dwa księżyce”, zekranizowanych przez Andrzeja Barańskiego w filmie o tym samym tytule. Wraz z uczestnikami wędrujemy do tych miejsc, przywołując fakty, anegdoty, historie odwiedzanych punktów, odwołując się zarówno do twórczości Marii Kuncewiczowej i innych pisarzy i poetów odwiedzających Kazimierz Dolny.
Grupa docelowa: szkoła ponadpodstawowa/dorośli
Maksymalna liczba osób: 20
Czas trwania: 120 min.
Cena: 25 zł/os.
Wszystkie grupy wiekowe
„Od spichlerza do Mięćmierza” | spacer tematyczny
Propozycja poznawania Kazimierza Dolnego, jego atrakcji i najciekawszych zabytków. Trasę wyprawy wyznacza książka Doroty Opolskiej –Maksym pod tym samym tytułem. Ilość i rodzaj odwiedzanych miejsc można ustalić indywidualnie, a trasę wyprawy można pokonywać pieszo bądź meleksami. Każdy uczestnik spaceru otrzymuje w prezencie książkę „Od spichlerza do Mięćmierza”.
Miejsce: Kazimierz Dolny – miasteczko
Grupa docelowa: wszystkie grupy wiekowe
Maksymalna liczba osób: bez ograniczeń
Czas trwania: 90 min.
Cena: 160 zł (grupa)
Rezerwacja: tel. 48 697 438 371
„Na tropie gąsiora Dylusia” | gra terenowa
Program składa się z zadań ogólnorozwojowych, usprawniających pamięć, uwagę i koncentrację; aktywności sprawnościowych takich jak np. bieganie czy przechodzenie przez tunel oraz zadań logicznych. Do tego są wykorzystane tangramy, łamigłówki, kodowanie. Poprzez zdrową rywalizację i zabawę uczestnicy uczą się współpracy w grupie, poprawnych relacji i integrują się.
Miejsce: Dom Kuncewiczów (ogród)
Grupa docelowa: 6-12 lat (możliwa modyfikacja dla osób starszych)
Maksymalna liczba osób: grę można prowadzić w 2 lub trzech grupach (maksymalnie 15 osób w grupie)
Czas trwania: 90 min.
Cena: 50,00 zł/os. (w pakiecie m.in. wyjątkowy prezent-pamiątka z wizerunkiem bohatera zabawy)
Rezerwacja: tel. 48 697 438 371
Warsztaty kolażu artystycznego
Zajęcia artetrapeutyczne przeznaczone dla wszystkich grup wiekowych. Z zapewnionych przez organizatora materiałów, uczestnicy wykonują autorskie kolaże. Zapoznają się z teorią (zasadami tworzenia i techniki kompozycji) doboru materiałów, palety kolorów.
Grupa docelowa: 6-12 lat (możliwa modyfikacja dla osób starszych)
Maksymalna liczba osób: do 20 osób
Czas trwania: 1,5 – 3h
Cena: 50,00 zł/os. – dzieci
70 zł/os. – dorośli
Rezerwacja: tel. 48 697 438 371
„Oferta specjalna” | warsztaty, lekcje muzealne, spacery
Na specjalne życzenie grupy w oddziale Dom Kuncewiczów są prowadzone: okolicznościowe warsztaty, zajęcia i lekcje tematyczne (np. dziennikarska, literacka) oraz spacery tematyczne („Kazimierz Dolny – okiem malarza i architekta” z kartami pracy). Jeśli Państwo są zainteresowani realizacją określonych zajęć dydaktycznych o profilu zgodnym ze specyfiką naszego oddziału muzealnego, zachęcamy do kontaktu z nami.
Grupa docelowa: wszystkie grupy wiekowe
Maksymalna liczba osób: do 20 osób
Czas trwania: 60-120 min
Do pobrania: Oferta edukacyjna Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym