Click to listen highlighted text!

Podsumowanie projektu „Terytoria obraz i słów” w Domu Kuncewiczów

20 paź

Blisko 900 osób uczestniczyło w wydarzeniach projektu „Terytoria obraz i słów” realizowanego przez oddział Dom Kuncewiczów Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym we wrześniu i październiku bieżącego roku.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2022”, a operatorem działania jest Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Postacią, wokół której koncentrował się projekt była malarka, scenografka i pedagog, Irena Lorentowicz. To studentka prof. Tadeusza Pruszkowskiego, uczestniczka plenerów w Kazimierzu Dolnym oraz przyjaciółka Marii i Jerzego Kuncewiczów. To dzięki jej rekomendacji pisarka stała się właścicielką działki z chałupą, a następnie willi Pod Wiewiórką na wzgórzu wąwozu Małachowskiego.

Do dokonań artystki odwoływaliśmy się w różnorodny sposób. Dzięki pomocy i zaangażowaniu byłych uczniów prof. Lorentowicz z warszawskiego Liceum Technik Teatralnych została zorganizowana wystawa „Irena Lorentowicz – Mena z Kazimierza”. Na ekspozycji znalazły się prace scenograficzne artystki ze zbiorów prywatnych oraz jej portrety – w tym m.in. nieprezentowany dotąd w Kazimierzu obraz Tadeusza Pruszkowskiego (także z kolekcji prywatnej).

Wernisaż był połączony ze zjazdem absolwentów warszawskiego Liceum Technik Teatralnych, w którym wykładała Irena Lorentowicz. Spotkanie, w którym uczestniczyło ok. 30 byłych uczniów „Meny z Kazimierza” dostarczyło nie tylko wzruszeń, ale także wielu cennych informacji uzupełniających biografię tej niezwykłej postaci o ciekawe wątki oraz archiwalne zdjęcia. Wspomnienia absolwentów Liceum Technik Teatralnych spisaliśmy, a następnie – opublikowaliśmy na blogu oddziału Dom Kuncewiczów – www.narynkuusiascwkazimierzu.pl

Część wypożyczonych nam zdjęć, a także projekty scenograficzne Ireny Lorentowicz, znajdujące się w zbiorach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym wykorzystaliśmy w filmie, dostępnym na Instagramie, na profilu Domu Kuncewiczów.

Do teatralnych zamiłowań Ireny Lorentowicz odwołaliśmy się, zapraszając na warsztaty teatralne młodzież z Zespołu Szkół im. Jana Koszczyc-Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym. Pod okiem Mateusza Nowaka, aktora, autora monodramów a także instruktora z zakresu teatru uczniowie z Polski, Ukrainy, Białorusi i Litwy uczestniczyli w warsztatach teatralnych. Efektem wspólnej pracy było przygotowanie scenariuszy dwóch widowisk teatralnych, zaprezentowanych w językach polskim i ukraińskim. Teksty wybrali uczniowie. Były to wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (w autorskich przekładach) oraz ballada „Lilije” Adama Mickiewicza. Pierwsze przedstawienie zaprezentowano w Gminnym Zespole Szkół w Kazimierzu Dolnym, a na widowni zasiadła młodzież ze starszych klas szkoły podstawowej ( z Polski i Ukrainy). Drugie przedstawienie zagrano w plenerze – na tarasie i ogrodzie Domu Kuncewiczów.

W trakcie projektu prowadziliśmy jego ewaluację. Z uzyskanych ankiet wynika, że język teatru, który wybraliśmy do międzypokoleniowego i międzynarodowego działania idealnie sprawdził się jako środek artystyczny, ekspresji oraz w aspekcie społecznym – ułatwiającym kontakty, przełamującym bariery i stereotypy.

 

 

 

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Click to listen highlighted text!