Jednym z oczywistych symboli współczesnych świąt Wielkanocnych są pisanki. Jest to kolejna tradycja, na tyle silna, że na
dano jej nowe znaczenie i wcielono do obrzędowości chrześcijańskiej. Dawniej jajko, jako symbol życia, było otaczane czcią. Nie dziwi więc fakt, że szczególnego znaczenia nadawano mu w pierwszych dniach wiosny, kiedy przyroda zaczynała nowe życie. Wtedy też zdobiono je oraz wytwarzano ich trwalsze formy np. z gliny. Miało to zapewnić powodzenie na cały rok. Pomyślną wróżbą miały zagwarantować również tzw. wiechy robione ze świeżych gałęzi, które związywano w kępki i wieszano na dachach.
Jak w trakcie zimowych Szczodrych Godów, tak i podczas wiosennego świętowania istotnym elementem była uczta. Według znawców słowiańskiej kuchni – Hanny i Pawła Lisa – podczas takiej uczty Słowianie mogli spożywać przede wszystkim jajka oraz sery. Z pewnością istotną rolę odgrywało pieczywo obrzędowe. Jeżeli chodzi o mięso, to możemy założyć, że na początku wiosny spożywano większą ilość ryb, może trochę dziczyzny. Co do napojów, to w tym czasie, istotną rolę odgrywała oskoła, czyli sok z brzozy – bomba witaminowa, tak niezbędna po długiej zimie. W czasie Jarych Godów znamienną rolę odgrywały również ogniska, rozpalane w celach rytualnych, mające pomóc wiośnie na dobre zadomowić się na świecie. Jare Gody były czasem weselenia się, a najlepszą formą jego wyrazu były śpiewy i tańce, które towarzyszyły całej świątecznej otoczce.
Jak widać kilka tradycji w mniej lub bardziej zbliżonej formie towarzyszy nam do dnia dzisiejszego 😊.
W galerii przedstawiamy efekty sesji zdjęciowej wykonanej na Grodzisku Żmijowiska. Tematem oczywiście są Jare Gody.
Na koniec życzymy wszystkim radości w nadchodzących dniach! 🌷🐣🌷
Autor: Milenia Jóźwik