Narodowy Instytut Dziedzictwa, Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym oraz Towarzystwo Przyjaciół Janowca nad Wisłą mają zaszczyt zaprosić na ceremonię uroczystej prezentacji oznakowania cmentarza żydowskiego w Janowcu, która odbędzie się 8 lipca 2022 roku o godzinie 12.00 na cmentarzu żydowskim przy ulicy Młynarskiej.
Wydarzenie to stanowi jeden z istotnych punktów prowadzonego już od 2018 roku, z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, programu – Oznakowanie cmentarzy żydowskich na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Ceremonia będzie także okazją do spotkania regionalnych instytucji i osób zaangażowanych w ochronę, badania i pielęgnację cmentarzy.
W ceremonii wezmą udział:
- Dr Jarosław Sellin – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków
- Anna Czerwińska-Walczak – Zastępca Dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa
- Dr Dariusz Kopciowski – Wojewódzki Lubelski Konserwator Zabytków
- Dr Piotr Kondraciuk – Dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym
- Andrzej Szymanek – Prezes Towarzystwa Przyjaciół Janowca nad Wisłą
- Jan Gędek – Wójt Gminy Janowiec
- Zygmunt Stępiński – Dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
- Michael Schudrich – Naczelny Rabin Polski
- Janusz Henryk Socha – Proboszcz Parafii pw św. Stanisława bp.m. i św. Małgorzaty w Janowcu
oraz inni zaproszeni goście.
W drugiej części spotkania, w Zamku w Janowcu, w Galerii w Bramie, zostanie zaprezentowana wystawa ukazująca dokumentację fotograficzną zrealizowanych oznakowań cmentarzy w różnych częściach kraju w ramach programu „Oznakowanie cmentarzy żydowskich na terenie Rzeczypospolitej Polskiej”.
Oznakowanie cmentarza stanowi element prowadzonych z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Janowca działań upamiętniających cmentarz żydowski w Janowcu.
Od ubiegłego roku realizowane są na szeroką skalę prace porządkowe. Oczyszczono teren z zalegających śmieci oraz odsłonięto znaczną jego część z dziko porastającego podrostu drzew i krzewów. Dzięki wsparciu finansowemu uzyskanemu od Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie ustawiono stalowy monument upamiętniający cmentarz, na którym zamieszczono fragment jednego z nielicznych nagrobków ocalonych ze zniszczeń wojennych oraz mosiężną tablicę, przekazaną przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w ramach programu „Oznakowanie cmentarzy żydowskich na terenie Rzeczypospolitej Polskiej”.
Dotychczasowe działania nie byłyby możliwe bez wsparcia i hojności instytucji oraz prywatnych osób. Są to: Pan Filip Szczepański z Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy Żydowskich, wójt gminy Janowiec Pan Jan Gędek, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej Pan Paweł Dybisz wraz z pracownikami, pracownicy Zamku w Janowcu – Oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, Pan Roman Szymański oraz Pan Sebastian Kostka, właściciel firmy Pro Metal, wykonawca metalowego monumentu upamiętniającego cmentarz.
Finansowego wsparcia udzielili: Pan Maciej Wójcik, Pan Michał Kowalski, Pan Zbigniew Janiszewski, Pan Dariusz Zajęcki, Pani Agnieszka Godos, Pani Jadwiga Jaroszyńska oraz Pan Roman Muzyka, właściciel kopalni kruszyw w Janowcu, który przekazał głazy granitowe oraz ufundował ich transport na realizację ogrodzenia cmentarza od strony ulicy Młynarskiej.