Zapraszamy serdecznie na otwarcie wystawy poplenerowej zatytułowanej
BIRUCHIY – BOROWIEC – KAZIMIERZ DOLNY «433-447»
Środa | 17 maja 2023 r. | godz. 15:00
Kamienica Celejowska
ul. Senatorska 11/13, Kazimierz Dolny
W Kazimierzu Dolnym mamy długą tradycję plenerów artystycznych. Tym razem odbył się w miejscowości Borowiec, niedaleko Janowca, czyli po drugiej stronie Wisły. Trwał od 3 do 16 maja. Głównie ukraińscy, ale także polscy oraz czescy artyści pracowali wspólnie, podejmując ważne tematy związane z zagrożeniem, wojną, lękiem oraz nadzieją. «433-447» to czas trwania pleneru w Polsce wpisany w dni wojny na Ukrainie. Gennadiy Kozub, komisarz pleneru i twórca wieloletniego projektu BIRUCHIY Contemporary Art Projekt, wskazuje na dwa kluczowe pytania, które wyznaczają działania artystów: „Co dzieje się w naszych krajach w 433 dzień wojny? Przed jakimi wyzwaniami stanęło społeczeństwo po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę?” Artyści wspólnie zastanawiają się nad przeszłością i teraźniejszością naszych krajów. Mogą też spojrzeć w spokojną przyszłość – jaka będzie?
Gennadiy Kozub:
„W tej chwili najbardziej istotne jest, żeby podkreślić mocne strony kultur naszych krajów i odzwierciedlić znaczenie pokoju i solidarności. Ważne jest, aby raz jeszcze przypomnieć ludzkości, że terrorystyczny kraj należy jak najszybciej zatrzymać, ponieważ śmierć ludzi, utrata bliskich i przyjaciół, zniszczenie infrastruktury, przemoc, uprowadzenia dzieci, migracje mogą dotknąć nie tylko Ukrainę. Jest to zatem problem aktualny i uniwersalny.
„433-447” to kolejny okres wojny, kolejny okres naszego życia zdeterminowany wojną, Czas, w którym każdego dnia będą dodawane straty i zyski, ból i radość, wspomnienia i oczekiwania.
Rezydencja artystyczna BIRUCHIY BOROWIEC „433-447” promuje dialog między artystami, mieszkańcami, gośćmi rezydencji i zwiedzającymi wystawę poplenerową. Wspólne dyskusje i wymiana pomysłów pomagają uczestnikom projektu lepiej się zrozumieć. Współpraca w sferze artystycznej przyczyni się do wzmocnienia istniejących więzi między ludźmi żyjącymi w krajach o podobnej przeszłości i doprowadzi do dalszego zacieśnienia wymiany kulturalnej i artystycznej między Polską a Ukrainą”.
Projekt obejmuje artystów działających w różnych gatunkach i formatach, w tym malarstwie, grafice, fotografii, wideo i instalacji.
Artyści:
APL 315 (Odessa, Ukraina), Viktor Pokidanets (Mikołajów, Ukraina), Blazej Rusin (Poznań, Polska), Oksana Solop (Charków, Ukraina), Yevgenia Laptiy (Charków, Ukraina), Nikita Kravtsov (Jałta, Ukraina – Paryż, Francja), Jan Zdvorak (Praga, Czechy), Natalia Matsenko (Kijów, Ukraina), Yuri Yefanov (Kijów, Ukraina).