Wystawa oficjalnie otwarta!
„Niecodzienne przedmioty codziennego użytku. 200 lat platernictwa w Polsce. Z kolekcji prywatnych i zbiorów muzealnych”
Dziękujemy Państwu za tak liczne przybycie.
Dziękujemy za obecność przedstawicielom władz samorządowych:
Bartłomiejowi Bałabanowi – Członkowi Zarządu Województwa Lubelskiego
Leszkowi Gorgolowi – Wicestaroście Puławskiemu
Wystawa dostępna dla zwiedzających do 15.07.2024 r.
Serdecznie zapraszamy!
Codziennie w godz. 09:00 – 16:00
Galeria Wystaw Czasowych, ul. Rynek 19, Kazimierz Dolny
To wspaniała okazja do zobaczenia nigdy dotąd nieeksponowanych dzieł z kolekcji prywatnych, które specjalnie na tę wystawę użyczyli kolekcjonerzy oraz unikatowych, rzadko prezentowanych dzieł z kolekcji muzealnych (m.in. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Narodowe w Warszawie czy Muzeum Warszawy).
Na wystawie będzie można zobaczyć nie tylko unikatowe, rzadko prezentowane dzieła z kolekcji muzealnych, ale przede wszystkim rarytasy z kolekcji prywatnych – dzieła nigdy dotąd nieeksponowane, które specjalnie na tę wyjątkową okazję użyczyli kolekcjonerzy. Są to nie tylko najstarsze obiekty, powstałe ponad 200 lat temu w pionierskich zakładach Józefa Frageta i Wincentego Norblina, ale także popularne obecnie przedmioty w stylu art déco, projektowane m.in. przez Julię Kejlową, Leona Niemojewskiego, Romana Krzywca czy Leona Szatzsznajdera (Szacsznajdera). Niezwykle kunsztowne i efektowne dawne platery, często odznaczane najwyższymi nagrodami na wystawach krajowych i światowych, godne ekspozycji muzealnych, cenione na rynkach antykwarycznych i kolekcjonerskich, zachwycają do dziś i przypominają znakomite osiągnięcia polskiego przemysłu metalowego XIX i początku XX wieku.
Wystawa prezentująca ,,niecodzienne przedmioty codziennego użytku” została zorganizowana w ramach wieloletniej współpracy Muzeum Sztuki Złotniczej – oddział MNKD z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, dla uczczenia 200 lat platernictwa na ziemiach polskich.
Kuratorki wystawy:
ze strony Muzeum w Wilanowie – Joanna Paprocka-Gajek,
ze strony Muzeum Nadwiślańskiego – Aniela Zinkiewicz-Ryndziewicz
Scenografia: Barbara Kowalewska
Wystawa jest wpisana w rok obchodów Jubileuszu 60-lecia powstania Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.
Wystawa objęta jest honorowym patronatem Ambasady Francji w Polsce Ambassade de France en Pologne
Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski – Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego
Patronat medialny nad wystawą objęła TVP3 Lublin