Click to listen highlighted text!

Instalacja „Ryby” | Jarosław Koziara

23 paź

Zamek w Janowcu oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym realizuje projekt „Historia Polski pisana sztuką krajobrazu” dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra” Edycja 2024

Zadanie stanowi innowacyjną inicjatywę artystyczno-edukacyjną, której celem jest opowiedzenie historii poprzez landart.

Landart jest obszarem sztuki wykorzystującym materiały z bezpośredniego otoczenia naturalnego. Głównym budulcem dzieł jest kamień, drewno, piasek, ziemia.  Artyści swoją sztuką ingerują w pejzaż, przekształcają go, nadają nową formę, wykorzystują procesy zachodzące w przyrodzie.

Celem projektu jest edukacja historyczna oraz inspiracja do refleksji nad dziedzictwem kulturowym naszego kraju.

W ramach zadania przewidziano cykl działań edukacyjnych tj.  lekcje muzealne dla młodzieży, podczas  których młodzież zapoznała się z historią i architekturą zamkową połączone z warsztatami tworzenia makiet landart.

Najciekawsze z prac zostały wybrane i zrealizowane jako unikalne instalacje artystyczne w otoczeniu Zamku w Janowcu. Instalacje te wizualnie opowiadają o ważnych wydarzeniach z historii Polski, łącząc elementy sztuki i natury w jedną, spójną narrację.

Praca, przed którą się znajdujesz, przedstawia: Zdjęcie instalacji landartowej „Ryby”

Instalacja landartowa „Ryby,” stworzona na terenach zielonych w Janowcu, czerpie inspirację z lokalnej tradycji oraz legendy o Czarnej Damie, stając się unikalnym połączeniem sztuki, historii i natury.

„Ryby” z jednej strony symbolizują tragiczną historię miłości Heleny Lubomirskiej, znanej jako Czarna Dama, do ubogiego rybaka, z dugiej łączą się z tradycjami regionu i jego związkiem z Wisłą, która od wieków odgrywa ważną rolę w życiu mieszkańców.

Dzieło nawiązuje do piękna natury oraz lokalnej historii poprzez harmonijne wkomponowanie się w otaczający krajobraz. Zaprasza do refleksji nad ulotnością i trwałością ludzkich przeżyć oraz siłą natury, która nieustannie kształtuje życie mieszkańców.

Autorami projektu są: uczniowie Gminnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wąwolnicy

Prace prowadzone były pod okiem: Jarosława Koziary

Jarosław Koziara – zajmuje się wieloma rodzajami sztuk wizualnych. Zaprojektował i wykonał kilkadziesiąt przeróżnych scenografii – od teatru lalkowego po Teatr Wielki w Warszawie, przez monumentalne sceny koncertowe i telewizyjne po wielkie wydarzenia plenerowe.

Na swoim koncie ma kilkaset zrealizowanych projektów graficznych: okładek płyt i książek, plakatów, logotypów, a także całych systemów identyfikacji wizualnej. Zrealizował kilkadziesiąt happeningów, performance, wystaw w galeriach i przestrzeni publicznej w Polsce oraz poza granicami kraju m.in., Francji, Niemczech, Izraelu i Japonii.

Od 2000 roku zajmuje się landartem tworząc monumentalne obrazy wyorane na ziemi, a od 2010 roku jest dyrektorem artystycznym i współtwórcą Międzynarodowego Landart Festiwalu. W 2018 r. otrzymał tytuł doktora sztuki.

 

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Click to listen highlighted text!